Kristína Striešková Rôzne

Strach z konfliktov s Rómami: Pri bytovke vyrástol plot!

Obyvatelia žijúci na Ulici 1. mája sa rozhodli voči problémom, ktoré im spôsobujú Rómovia zakročiť ráznym spôsobom. Jednoducho sa od nich oddelili plotom.

Obyvatelia vedľajšieho domu sa za pomoci radnice rozhodli takto riešiť svoje problémy s neprispôsobivými občanmi. Podľa primátora Petra Lednára túto lokalitu dobre poznajú mestskí policajti, pretože tu dochádza k napádaniu ľudí, výtržnostiam a devastácii okolia.

„Je dôležité, aby sa naši ľudia cítili bezpečne, aby sa naše deti nemuseli hrať v špine a ľudia sa aj večer mohli pokojne pohybovať, ísť na prechádzku a nebáť sa, že ich niekto napadne. Navrhol som preto občanom, aby si svoje najbližšie okolie oddelili plotom, čím vytvoríme čistý a bezpečný priestor. To znamená, skutočne pocit bezpečného domova,“ skonštatoval Lednár. [color=#ff0000] [size=14]Rómovia sú spokojní tiež [/size][/color] Plot medzi bytovkou obývanou Rómami a susedným domom už stojí. Podľa primátora priniesol do problémovej lokality pokoj. //„Všetko prebehlo legálnou oficiálnou cestou u nás na úrade, kde na základe požiadavky občanov mesto vydalo súhlas formou ohlásenia drobnej stavby na prehradenie mestského pozemku. Ľudia sa chopili práce, mesto im k tomu prispelo. K tomu pribudne kamerový systém, osvetlenie a ďalšie vhodné kroky. K tejto myšlienke sa hlásia desiatky ďalších záujemcov a veci sa teda pohli dosť podstatne,“ myslí si Lednár. Podľa jeho slov s plotom nemajú problém ani Rómovia, ktorí si naň rýchlo zvykli. //„Kedysi tu vznikali ostré konflikty. To je za nami. Je tam pokoj, ľudia sú spokojní. Takéto riešenie by privítali aj iní,“ tvrdí Lednár.

Myslia si, že plot postavili kvôli studni [/size][/color]

Rómovia bývajúci na Ulici 1. mája proti plotu neprotestujú. Mnohí ani nevedia, že medzi bytovkami vyrástol, aby ich oddelil od ostatných obyvateľov ulice. „My tu žiadny neporiadok nerobíme. Je tam studňa, tak preto to ohradili, aby tam nepadli deti,“ skonštatoval jeden z nich.
Zlatomoravský primátor tvrdí, že Rómov neizolovali od okolia. „Nie sú ohradení, iba sa prehradil ich prístup k vedľajšej bytovke, kde chcú mať ľudia čisto a nechcú tam mať nahádzané odpadky,“ skonštatoval. Ako zdôraznil, mesto sa o rómsku komunitu snaží starať. Na Ulici 1. mája má zadarmo k dispozícii veľkokapacitný kontajner. Radnica na prácu s ich komunitou využíva aj sociálnych terénnych pracovníkov. Spúšťa tiež projekt rómskej občianskej hliadky či projekt školení pre sociálne slabšie skupiny obyvateľov mesta.

moravce24/tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM