Lucia Lauková Rôzne

RADÍME: Výšku dôchodku zo zahraničia musí dôchodca oznámiť do konca septembra

Poberáte dôchodok zo zahraničia? Aby sa mohol posúdiť nárok na získanie vianočného príspevku sú dôchodcovia povinní oznámiť výšku dôchodku.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Výšku dôchodku zo zahraničia musí dôchodca oznámiť do konca septembra
Zdroj: TASR

Dôchodcovia sú povinní do 30. septembra 2017 oznámiť aktuálnu výšku dôchodku, ktorú poberajú zo zahraničia, aby sa mohol posúdiť ich nárok na získanie vianočného príspevku. Ak nedošlo k zmene výšky vyplácaného dôchodku zo zahraničia, dôchodca nemusí nič oznamovať.

Nárok na vianočný príspevok

„Výšku dôchodku zo zahraničia je povinný dôchodca oznámiť vtedy, ak mu Sociálna poisťovňa vypláca dôchodok, resp. dôchodky najviac v sume 547,20 eura mesačne. Len do tejto hraničnej sumy vzniká potom nárok na výplatu vianočného príspevku. Ak teda dôchodca poberá dôchodok, resp. dôchodky maximálne 547,20 eura mesačne, musí dôchodok zo zahraničia nahlásiť Sociálnej poisťovni do 30. septembra,“ radí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Vyplnenie tlačiva

Podľa neho je v takom prípade potrebné vyplniť tlačivo Oznámenie sumy dôchodku vyplácaného z cudziny, ktoré je uverejnené na webe poisťovne v časti Formuláre a je k dispozícii aj v pobočkách Sociálnej poisťovne. Oznámenie musí dôchodca vyplniť v súlade s poučením a priložiť k nemu výpis z účtu, ústrižok poštového poukazu na výplatu, kópiu rozhodnutia preukazujúcu aktuálnu sumu dôchodku vyplácaného z cudziny alebo potvrdenie príslušnej inštitúcie, ktorá dôchodok z cudziny vypláca.

Vyplnené oznámenie je potom potrebné zaslať na adresu Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29 augusta 8–10, 813 63 Bratislava alebo osobne zaniesť na ktorúkoľvek pobočku Sociálnej poisťovne.

Vianočný príspevok bude Sociálna poisťovňa vyplácať tým dôchodcom, ktorým naň vznikne nárok, v decembri 2017.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM