Adriana Blahová Rôzne

Prváci sú zbehlejší: Je ich však stále menej!

Dva mesiace prázdnin sa skončili a žiaci sa vracajú do školských lavíc. V novom školskom roku 2012/2013 nastúpilo do zlatomoravských základných škôl 1381 detí, z toho 127 prvákov. Vlani bolo prvákov 144, predvlani 134.

Zlaté Moravce majú tri mestské základné školy, cirkevnú a umeleckú. Pozitívom je, že počet tried zostáva nezmenený. Najviac prvákov nastúpilo podľa informácií Danuši Hollej zo školského úradu „do ZŠ na Mojmírovej ulici 46, potom je Pribinka s počtom prvákov 34, v tretej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta na Robotníckej ulici privítali 18 prvákov, tu je zriadený aj nultý ročník. Do nultého ročníka nastúpilo 14 detí. V laviciach na deti čakali bohato ilustrované knihy. Mesto ich zakúpilo v sume 900 eur.

V meste pôsobí aj Základná škola sv. Don Bosca, tento rok jej brány prekročilo 20 prvákov. Okrem štyroch spomínaných základných škôl je v Zlatých Moravciach zriadená Spojená škola. V tomto roku má 9 prvákov. Do Základnej umeleckej školy sa deti zapisujú aj počas septembra. Na základných školách má byť celkom 1381 žiakov.

Novinkou je napríklad to, že počty žiakov v triedach môžu prekročiť maximálny počet stanovený v školskom zákone. Riaditelia stredných škôl môžu zase od septembra po prerokovaní v pedagogickej rade určovať dĺžku prestávok.

[color=#cc3300]­[size=14]Pre prváčikov bol prvý deň náročný: Ako si na ten svoj spomína…?[/si­ze][/color] Pre prváčikov základných škôl bol prvý deň náročný. Chceli sme vedieť ako si spomína na svoje školské začiatky Danuša Hollá zo školského úradu v Zlatých Moravciach. Hovorí, že si na svoj prvý školský deň nepamätá, veď to bolo už tak dávno. Ako ho však prežili jej deti, má dodnes v pamäti, hoci sú už dospelé. Ako zvedavými očkami čakali na prvé dobrodružstvo.

„Ja si vôbec nepamätám na prvý deň v škole, lebo ma nechceli zobrať, narodená som v septembri. Otec povedal, že on to vybaví, prečo mám sedieť doma? Bolo potrebné to vybaviť na MNV, u lekára a všeličo ďalšie. Išla som do školy, ale na svoj prvý deň si vôbec nepamätám. Je to už predsa len pár desiatok rokov,“ vysvetľuje Danuška.

"Ale v živej pamäti mám, ako som vystrájala svoje deti. S akým očakávaním išli do školy a ako sa tešili. Myslím si, že všetci prváci sa tešia do školy. To vidno už na samotných zápisoch. Je to iná generácia. Ovláda počítače a s tým spojené rôzne technológie. V správaní by som u prvákov nevidela rozdiel. Snáď len v tom, že tieto deti sú zbehlejšie,“ spomína si Danuša. //„Nezabúdajme, že škola je inštitúcia, ktorá rozdáva ducha, kde sa zažíva dobrodružstvo poznania.“ //

Moravce24/Anna Mondočková

prvaci zm
2
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM