Richard Pročka Rôzne

Primátor zvolal zastupiteľstvo a odišiel

Na výzvu časti poslancov mestského zastupiteľstva zvolal primátor mesta rokovanie mestského zastupiteľstva na 24. augusta 2012, na 9:00 hodinu. Napriek tomu, že tento termín stanovil sám, odišiel hneď po úvodnej časti.

Strašidelné body programu?[/si­ze][/color]

Poslanci si rokovanie vyžiadali na základe napätej situácie v meste. Tá by sa dala pripísať dlhodobo netransparentnej vláde primátora Petra Lednára, kontrole mestského úradu Najvyšším kontrolným úradom a Inšpektorátom práce a medializácii niektorých nezrovnalostí v oblasti hospodárenia mesta s mestskými financiami.

Poslanci preto uviedli do programu požadovaného rokovania body Aktuálna situácia v meste v rámci spravovania a riadenia mesta a Podnety na preskúmanie konania primátora mesta Petra Lednára. Niektorí poslanci a rovnako i občania mesta vidia dôvod primátorovho odchodu práve v nich.

Odchod pre strategického investora[/si­ze][/color]

Primátor, napriek žiadosti o zvolanie zastupiteľstva na 15:00 hodinu, zvolal rokovanie už na 9:00 hodinu a rovnako mal právo, v rámci 15 dňovej lehoty, vybrať pre rokovanie vhodný deň. Napriek tomu tvrdil, že má údajne iný program.

„Čo som považoval za dôležité, som vám povedal a týmto sa ospravedlňujem z ďalšieho rokovania mestského zastupiteľstva, nakoľko spolu s kolegyňou, právničkou, doktorkou Vozárovou, sa musím zúčastniť rokovania s dôležitým strategickým investorom,“ prehlásil pred tým, ako odišiel.

Poslanci sedeli v škole[/size][/co­lor]

Zvláštny bol aj začiatok rokovania, v ktorom vedenie mesta, prostredníctvom mestskej právničky Márie Vozárovej, poúčalo zúčastnených poslancov o rokovacom poriadku mestského zastupiteľstva čítaním väčšej časti jeho znenia. Paradoxný bol pri tom fakt, že právnička Vozárova podľa neho neriadila svoje vystúpenie a spolu s primátorom nerešpektovala apel poslancov na pozastavenie čítania rokovacieho poriadku.

Poslancov zaskočila aj svojimi názormi. Pred čítaním z rokovacieho poriadku verejne vyhlásila: „Dovolím si tvrdiť, že žiaden z vás veľmi dopodrobna rokovací poriadok od slova do slova nečítal, s výnimkou, určite, pána Chládeka, pretože viem, že ho pripravoval.“

Pred odchodom stihol primátor ešte upozorniť niektoré médiá na ich konanie a to najmä vypracovanou právnu analýzu o právnych aspektoch a možných následkoch, ktoré voči nim možno vyvodiť. „Sme svedkami toho, že v poslednej dobe sa médiami, v televízii, na internete, ako aj celým našim mestom šíria rôzne dezinformácie, polopravdy, lži, výmysly a hanlivé útoky proti pracovníkom úradu, pracovníkom mestských podnikov, ako aj voči mojej osobe,“ domnieva sa primátor.

Primátor stretnutie nemal[/size][/co­lor]

Z nášho dôveryhodného zdroja, blízkeho vedeniu mesta, sme sa dozvedeli, že primátor žiadne rokovanie nemal. Primátorovo správanie zdroj pomenoval ako obavy a neistotu, ktorú zo zvolaného rokovania primátor cítil a bolo ju cítiť aj na mestskom úrade.

„Keďže netušil, čo bude obsahom zasadnutia, zvolil si únik. Na rokovanie nebol vôbec pripravený. Veď ste mohli vidieť, ako všetko číta. Od začiatku do konca, počnúc slovami „dobrý deň“ a končiac slovom „dovidenia“. Jeho emócie nie sú jednotné s tým čo číta. Čítal ešte aj to, že odchádza kvôli stretnutiu s investorom a aj to sa zasekával,“ vyhodnocuje situáciu náš utajený zdroj.

Zaskočený poslanecký zbor[/size][/color]

„Pán primátor zvolal na deviatu hodinu zasadnutie mestského zastupiteľstva a paradoxne, po určitých jeho výlevoch, zbabelo ušiel… My sme prišli, chceli sme diskutovať o veciach, pán primátor odišiel, svedčí to o jeho charaktere,“ podotkol k situácii poslanec Milan Galaba, ktorého spolu aj s ostatnými poslancami pred svojim odchodom primátor obvinil z bojkotovania snáh mesta o vzatie nového väčšieho úveru na prefinancovanie niektorých investičných akcií mesta.

„Tie veci, ktoré sú zverejňované na internete, kde sa občania pýtajú a komunikujú… Brali to po tej právnej stránke, že je to napadnutie nejakej osobnosti a mohli by to riešiť právne. Je to svojim spôsobom zastrašovanie. Primátor mal šancu sa chlapsky postaviť k tým ohováračkám a vyvrátiť to. Poslancov mohol informovať o stave, ktorý je v meste…“ myslí si poslanec Viliam Rumanko.

„Myslím si, že to bolo dobre zinscenované divadlo, v spolupráci s pani doktorkou Vozárovou, ktorá tu čítala rokovací poriadok ako „Hviezdoslavov Kubín“, a beriem to ako aroganciu moci, že si niekto toto dovolí. Bol to dobre pripravený scenár, ktorý sa rovná sabotáži,“ uvádza pre redakciu poslanec NR SR Marián Kéry. Sám mal pre primátora na rokovaní pripravený prejav, v ktorom ho opätovne vyzýval k zvráteniu vážnej situácie.

Primátor by ako verejne činná osoba mal byť pripravený odpovedať aj na nepríjemné otázky poslancov, ktorí majú právo byť informovaní o vážnych témach týkajúcich sa mesta. Na zastupiteľstve zaznelo popri medializovaných nezrovnalostiach v otázke hospodárenia vedenia mesta s financiami z mestskej kasy aj mnoho ďalších vážnych skutočností. Jeho náhly odchod v poslancoch a verejnosti spôsobil okrem pocitu neprofesionality len väčší tieň podozrení.

Našej redakcii primátor neodpovedá už dlhšiu dobu na otázky. Napriek tomu sme sa na neho obrátili aj s otázkami na túto tému.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM