Rôzne

Nová publikácia o našom regióne: Jozef Trubíni vydal knihu o Požitavských mlynoch

Svetlo sveta uzrela nová publikácia, ktorá sa zaoberá našim regiónom. Autor Jozef Trubíni vydal knihu o Požitavských mlynoch. Čo všetko v nej nájdeme?

Ilustračný obrázok k článku Nová publikácia o našom regióne: Jozef Trubíni vydal knihu o Požitavských mlynoch
2
Galéria
Zdroj: TASR

Známy požitavský spisovateľ a regionálny historik vydal svoju dlhoočakávanú reprezentatívnu publikáciu pod názvom História požitavských mlynov, s podtitulom Vandrovka po vodných mlynoch na Žitave a jej prítokoch. Ide v poradí o štrnástu knižnú publikáciu autora.

„Materiály pre knihu zbieral viac ako 10 rokov. Spolupracovali s ním ďalší regionálni historici z Požitavia, potomkovia mlynárskych rodín, muzejníci, prekladatelia starých listín a veľa študentov a dobrovoľníkov,“ informovalo občianske združenie Fontis, ktoré knihu vydalo.

Ako ďalej uviedlo občianske združenie, takmer 400-stranová reprezentačná kniha obsahuje 80 nových a dobových fotografii, viac ako 50 perokresieb, 15 súčasných a historických máp a 24 mlynárskych ľudových piesní. Autor Jozef Trubíni si knihu sám ilustroval.

„Kniha prináša mnohé nové skutočnosti o požitavských vodných mlynoch, niekoľko desiatok prekladov starých listín, autenticky zachytené rozprávania potomkov starých mlynárskych rodín, ale aj informácie ako sa postupovalo pri mletí obilia, krátky mlynársky slovník, tradičné recepty či množstvo faktografických údajov z histórie mlynárstva na Slovensku či samotnom Požitaví,“ informuje Fontis.

Kniha je rozdelená do dvanástich kapitol, ako napríklad – Z histórie mlynárstva, Mlynárske cechy, Typológia mlynov, Mlynostrom na Žitave, Vodné mlyny na Hornom Požitaví, či Vodné mlyny na strednom a dolnom toku.

Jozef Trubíni je slovenský učiteľ, spisovateľ, ilustrátor kníh a regionálny historik pochádzajúci z mesta Vráble. Mapuje históriu stredného Požitavia. Je autorom a spoluautorom 14. monografií a knižných publikácii. Všetky svoje knihy si zároveň aj sám ilustruje.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM