Samospráva

Náhrada rozhlasu? Samospráva chce zaviesť hlásiče mimoriadnych udalostí

V Zlatých Moravciach už dlhšiu dobu nefunguje rozhlas. Možno už čoskoro budeme mať jeho náhradu. Mesto chce zaviesť moderný systém prvého varovania.

Ilustračný obrázok k článku Náhrada rozhlasu? Samospráva chce zaviesť hlásiče mimoriadnych udalostí
Foto: Ľuba Lesná / Zdroj: Dnes24.sk

Ako uviedol magistrát, na približne tristo „hniezdach“ po celých Zlatých Moravciach by malo pribudnúť asi sedemsto hlásičov mimoriadnych udalostí, ktoré budú nainštalované na stĺpoch verejného osvetlenia. Tie budú schopné občanom poskytovať tradičné mestské oznamy, no i varovania od policajtov, meteorológov, záchranárov, cestárov či hasičov.

Vysielacie zariadenie bude umožňovať odvysielať buď verbálnu informáciu, alebo informácie z ľubovoľného zvukového záznamu. Systém bude umožňovať realizovanie priameho núdzového hlásenia aj prostredníctvom GSM telefónu alebo telefónu VTS, ale aj zasielanie esemesiek,“ hovorí primátor Dušan Husár. Ako ďalej uviedol, systém by bol priamo napojený aj na ministerstvo vnútra. To by v prípade krízových a mimoriadnych situácií v regióne mohlo cez hlásiče podávať občanom dôležité správy.

Celý systém by vyšiel na sumu od 350-tisíc do 400-tisíc eur. Z tejto čiastky by však mesto zaplatilo maximálne päť percent. Zvyšok by bol uhradený cez projekt ministerstva vnútra na bezdrôtový miestny informačný systém. Hlásiče tak budú zakúpené a nainštalované prevažne z peňazí, ktoré by v prípade úspešnosti projektu zafinancovalo ministerstvo.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM