Richard Pročka Rôzne

Hanba v celoštátnom prieskume, Moravce sú posledné!

Transparency Interantional Slovensko vyhodnotila stovku samospráv na Slovensku v otázke zverejňovania zmlúv pri verejných obstarávaniach. Zlaté Moravce sú na tom najhoršie!

Mestá a obce sa pri zverejňovaní zmlúv v rámci verejného obstarávania zlepšili. Prieskum o zverejňovaní zmlúv na internete uskutočnila Transparency International Slovensko (TIS). Zlaté Moravce získali len 17 bodov. Zároveň si v rámci stovky posudzovaných najvýraznejšie pohoršili oproti minuloročnému hodnoteniu. Stratili až 56 bodov, a to najmä pre nemožnosť čítať a kopírovať informácie zo zmlúv.

Celková bilancia prieskumu[/si­ze][/color]

Podľa TIS si po roku a pol od zavedenia povinnosti zverejňovať zmluvy väčšina miest plní túto povinnosť uspokojivo. Sto najväčších samospráv na Slovensku si oproti poslednému prieskumu zlepšilo skóre v priemere o 10 bodov, čím ich priemerné skóre dosiahlo 70 zo 100 možných bodov. Polovica zo 100 samospráv sa dostala nad hranicu 75 bodov. Vo februári 2011 pritom mestá v priemere získali za zverejňovanie zmlúv len 48 bodov.

Zlepšil sa najmä spôsob zverejňovania základných prehľadov zmlúv, ich vyhľadávanie a ďalšie zdieľanie. Problémy však pretrvávajú pri zverejňovaní príloh. Tie sú dôležitými súčasťami zmlúv, bez ktorých je často nemožné zistiť rozsah predmetu a teda aj primeranosť ceny.

Najlepšie zverejňujú zmluvy mestá, ktorých starostovia sú podporovaní stranou SaS (priemerný počet bodov 80,9). Nasledujú starostovia podporovaní SDKÚ-DS (76,9) a Most-Híd (74,8). Najhoršie sa darilo samosprávam, ktoré vedú kandidáti podporovaní SNS (53,1) a ĽS-HZDS (57).

V tohtoročnom hodnotení sa na čelo samospráv dostali Smižany, ktoré získali 99 z možných 100 bodov. Popri Zlatých Moravciach pôsobí zle i druhé najhoršie vyhodnotené mesto, Moldava nad Bodvou. Prepadli o celých 35 bodov. Pri vyšších územných celkoch sa najviac darilo Bratislavskému VÚC so skóre až 99 bodov. Najhoršie dopadol VÚC Žilina s 13 bodmi.

Zlaté Moravce majú opačný vývoj[/size][/co­lor]

Prieskum, ktorý TIS uskutočnila v auguste tohto roka, hodnotil zverejňovanie zmlúv v piatich kategóriách – úplnosť, možnosť vyhľadávania a kopírovania z dokumentov, existencia relevantných popisných údajov, zložitosť nájdenia zmlúv na stránkach a užívateľský komfort.

„Dôvodov nízkeho bodového zisku bolo niekoľko, najviac bodov však Zlaté Moravce stratili za spôsob zverejňovania uzatvorených zmlúv. V uverejnených zmluvách sa text nedal označiť ani kopírovať, a teda vyhľadávanie v zmluvách nebolo možné. V prehľade zmlúv na stránke chýbala štruktúra a triediteľnosť – nie vždy boli jasne označení dodávatelia a predmety zmlúv, vôbec sa z neho nedali zistiť hodnoty zmlúv a doba ich trvania. Všetky tieto faktory prispievajú k tomu, že verejná kontrola nad používaním verejných financií je pri takomto zverejňovaní omnoho náročnejšia,“ prezrádza pre našu redakciu Ľuba Riapošová, projektová koordinátorka a office manažérka Transparency International Slovensko

O stanovisko sme požiadali aj primátora mesta Zlaté Moravce, Petra Lednára.

moravce24.sk/TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM