Richard Pročka Rôzne

Chcú pokračovať s víťazným projektom

Študentky Jana Končálová a Martina Kunská sa pod vedením RNDr. Renáty Kunovej dostali so svojim environmentálnym projektom až do Turecka a hodlajú pokračovať. Za všetkým sa skrýva spolúpráca Gymnázia Janka Kráľa s Prírodovedeckou fakultou UK v Bratis

Študentky gymnázia a RNDr. Renáta Kunová asi pred dvoma rokmi zareagovali na výzvu vytvoriť environmentálno-edukačný projekt. Výzvu predložila Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave v spolupráci s univerzitami v Duisburgu a Essene. Projekt študentiek bol zameraný na pozorovanie indikátorov čistoty vody vo vybranej časti rieky Žitava. Výskum sústredili na makrozoobentos, čiže indikátory, ktoré sú viditeľné voľným okom alebo pomocou lupy. Vyhodnotenie tejto medzinárodnej súťaže vo Vysokých Tatrách im prinieslo 1. miesto.

Projekt zapojili v marci 2011 aj do Kongresu mladých bádateľov, vodohospodárov a hydrológov Slovenska, ktorý usporiadalo občianske združenie Mladí vedci Slovenska a dievčatá si so sebou odniesli postup do Turecka.

Výstava postupujúcich sa konala popri tureckej národnej súťaži vo výstavnom priestore MEF International School – Istanbul od 2. – 6. 5. 2011. Tu sa prezentovalo 22 krajín Európy a Ázie. Ako hovorí samotná víťazka Jana Končálová: „Turecko bolo pre nás ako veľká odmena, pretože sme sa na to vážne vypracovali.“

Projekt ku všetkému ešte získal 2.miesto v medzinárodnej súťaži Stockholm Junior Water Prize, ktorá sa opäť spája s občianskym združením Mladí vedci Slovenska.

Nič však nekončí a študentky sa chystajú s prepracovaným projektom na celoštátnu súťažnú prehliadku vedeckých a technických projektov žiakov stredných škôl o cenu Scientia Pro Futuro 2011, ktorej odovzdávanie sa uskutoční 9. novembra tohto roku. Renáta Kunová navyše už teraz plánuje nové projekty s ďalšími študentmi.

Fotografie:
1. Výstavná sála MEF International School – Istanbul
2. Zľava: Martina Kunská, Jana Končálová, riaditeľ MEF International School
Dr. Ibrahim Arikan a RNDr. Renáta Kunová
3. Voľný čas v Istanbule s inými účastníkmi výstavy
4. Študentky na Stockholm Junior Water Prize

Istanbul
4
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM