Lucia Lauková Samospráva

Voľby do VÚC: Kandidatúru na post predsedu NSK potvrdil aj Milan Belica

Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica potvrdil, že vo voľbách do vyšších územných celkov sa bude opätovne uchádzať o svoju funkciu.

Ilustračný obrázok k článku Voľby do VÚC: Kandidatúru na post predsedu NSK potvrdil aj Milan Belica
Zdroj: TASR

Súčasný predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica potvrdil, že sa bude v tohtoročných voľbách do vyšších územných celkov opätovne uchádzať o svoju funkciu. Ako skonštatoval, ku kandidatúre ho prinútili viaceré okolnosti a obavy.

„Niektoré z týchto obáv sa už naplnili, takže s vysokou pravdepodobnosťou poviem, že áno, budem kandidovať,“ uviedol Belica. Dôvody svojho znepokojenia konkretizovať zatiaľ nechcel.

Belica je predsedom NSK už od vzniku vyšších územných celkov, teda od roku 2001. Vo voľbách v roku 2013 kandidoval za stranu Smer-SD. Pomoc tejto strany chce získať aj v nastávajúcich voľbách. „Ja som sa vždy uchádzal o podporu ktorejkoľvek strany, hlavne v takýchto kritických časoch, tak prečo by som mal odmietnuť Smer, najsilnejšiu stranu? Jasné, že sa uchádzam, rozhodnúť sa, samozrejme, musia oni,“ skonštatoval.

Jednokolové voľby

Belica je pripravený ísť do súboja aj napriek tomu, že nové pravidlá súvisiace s jednokolovými voľbami nepovažuje za najlepšie riešenie. „Nemyslím si, že sú demokratickejšie, ako bola dvojkolová voľba. Ja som v každých voľbách vždy vyhral už v prvom kole, takže by mi to mohlo byť jedno, ale myslím si, že dvojkolový výber je vždy demokratickejší. Je to akési sito, pri ktorom sa preosejú kandidáti a do druhého kola už idú iba dvaja najsilnejší. Myslím si, že tie jednokolové voľby môžu byť kontraproduktívne. Len aby sme sa veľmi nesklamali, lebo ten demokratický výber je obmedzený,“ myslí si Belica.

Ďalší kandidáti

Okrem neho zatiaľ potvrdil svoje rozhodnutie kandidovať na post predsedu NSK aj nezávislý kandidát Peter Oremus, ktorý je v súčasnosti poslancom v krajskom aj v nitrianskom mestskom zastupiteľstve. O kandidatúre uvažuje aj ďalší krajský poslanec Ján Greššo. Svoju možnú kandidatúru pred časom spomínal aj Tomáš Galbavý zo strany Most-Híd. SMK zatiaľ žiadneho kandidáta na post predsedu NSK neohlásila.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM