Topoľčianski učitelia zasadli do lavíc: Nové školenie pomôže zvýšiť záujem žiakov o učenie!
Štátny inštitút odborného vzdelávania rozbehol v Topoľčanoch od pondelka prvé kurzy lektorov programu ďalšieho vzdelávania. Preškolení učitelia budú pracovať pomocou nových metód, ktoré majú zvýšiť záujem žiakov.
Štátny inštitút odborného vzdelávania rozbehol v Topoľčanoch od pondelka prvé kurzy lektorov programu ďalšieho vzdelávania. Jeden kurz v rozsahu 60 hodín absolvujú počas šiestich dní záujemcovia o pozíciu lektor programu ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov biológie, chémie, fyziky a techniky. Je to jedna z hlavných aktivít národného projektu ministerstva školstva, ktorý realizuje Štátny inštitút odborného vzdelávania.
Zaškolia množstvo učiteľov
V rámci národného projektu „Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami“ bolo 49 pilotných základných škôl vybavených modernými odbornými učebňami fyziky, techniky, biológie či chémie. Projekt má za cieľ motivovať žiakov ZŠ k štúdiu na stredných odborných školách a zlepšiť ich profesijnú orientáciu.
„Do ukončenia projektu, v októbri 2015, je v pláne preškoliť 1 000 pedagogických zamestnancov predmetov fyzika, technika, biológia a chémia“, uviedla Gabriela Horecká zo ŠIOV. Jeden kurz vzdelávania má 60 vyučovacích hodín v trvaní šesť dní. V rámci kurzu sa frekventanti oboznámia nielen s teóriou, ale aj ukážkami navrhovaných praktických prác pre žiakov. Hlavnou ideou inovačného kontinuálneho vzdelávania (IKV) sú najmä inovačné metódy, formy vzdelávania, ako aj postupy práce učiteľa a žiaka.
Chcú zvýšiť záujem žiakov
„Po ukončení kurzu bude mať pedagóg dobrý prehľad o využívaní vhodných motivačných aktivít a pracovných postupov vo svojom predmete na zvyšovanie záujmu žiakov o vzdelávanie na stredných odborných školách“, povedala Gabriela Horecká zo ŠIOV. IKV prinesie aj nové spôsoby práce pri rozvíjaní polytechnickej výchovy, vhodné využívanie medzipredmetových vzťahov, ako aj zameranie sa na prácu s manuálne zručnými žiakmi, ktorí dokážu uplatniť svoje zručnosti v odborných súťažiach organizovaných pre základné školy.
Úspešné ukončenie predpokladá vypracovanie odbornej prezentácie na vopred zadanú tému a jej obhajobu pred komisiou. Frekventanti získajú nielen 15 kreditov, ale aj osvedčenie o úspešnom ukončení inovačného kontinuálneho vzdelávania.
Foto: ilustračné