Vyrastá z nás generácia cukrovkárov a obéznych ľudí
Na choroby srdca a ciev, ktorým sa dá predchádzať, u nás ročne zomiera takmer 30-tisíc ľudí. Podpisuje sa pod to fajčenie, obezita či cukrovka.
Fajčiari cigariet majú o 70 percent viac infarktov myokardu a päťkrát vyššiu pravdepodobnosť náhlej smrti na rozsiahly infarkt myokardu než nefajčiari, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Ak človek prestane fajčiť, po ročnej abstinencii sa riziko zníži asi na polovicu.
O tom, ako prestať s fajčením, sa možno poradiť s odborníkmi v poradniach na všetkých regionálnych úradoch verejného zdravotníctva osobne i telefonicky. Na Linku pomoci na čísle 0908 222 722 volá denne asi stovka ľudí.
Riziká cigariet a nadváhy
Odborníci z ÚVZ SR tam cez telefón radia, ako s fajčením definitívne skončiť. Napríklad, aké riziká a prínosy má okamžité skoncovanie s cigaretami, kedy je lepšie len znižovať ich počet, akú percentuálnu úspešnosť majú alternatívne spôsoby, aj akým spôsobom si trénovať pevnú vôľu. Okrem cigaretového dymu ohrozuje srdce aj nadváha.
Čítajte aj: Keď prestane biť, je neskoro: Poznáte recept na zdravé srdce?
„Osoby s nadváhou umierajú na srdcovo-cievne choroby vo vyššom percente ako osoby s primeranou hmotnosťou. K nadváhe sa často pridružujú ďalšie rizikové faktory ako sú vysoký krvný tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu. Pritom stačí upraviť stravovacie návyky a dať šancu pravidelnej fyzickej aktivite ako sú dlhšie prechádzky, beh či rýchlejšia chôdza do práce,“ uviedol docent Róbert Ochaba, vedúci odboru podpory zdravia ÚVZ SR. Táto kombinácia môže predĺžiť život aj o niekoľko rokov.
Generácia cukrovkárov
Riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb výrazne zvyšuje spomínaná cukrovka. Považuje sa za ich najvážnejší rizikový faktor, nakoľko diabetik trpí aj ostatnými súčasne.
„Alarmujúce je, že za jednu generáciu sa u nás zdvojnásobil výskyt cukrovky – máme 7 % diabetikov a 12,5 % prediabetikov. Na zdravý životný štýl by sme si mali zvykať všetci, no cukrovkári obzvlášť. Nedodržiavanie správnych stravovacích návykov a nedostatok pohybu môže mať pre nich fatálne následky,“ zhrnul predseda Správnej rady Slovenskej nadácie srdca profesor Ján Murín.
V rámci OECD krajín majú kardiovaskulárne ochorenia dlhodobo vedúce postavenie v príčinách úmrtnosti. Podľa OECD Health at a Glance 2015 Slovensko je za rok 2013 na prvom mieste v úmrtnosti spomedzi hodnotených 34 krajín. Slovensko patrí medzi posledné štyri krajiny s najkratšou očakávanou dĺžkou života od narodenia a od veku nad 65 rokov, čo má priamu súvislosť s vysokou mierou úmrtnosti na ochorenia srdca a ciev.
Čítajte aj: Nápoj bohov pomáha proti obezite. Vedci majú dôkazy o účinkoch červeného vína!
Rozšírenosť srdcovo-cievnych ochorení potvrdzujú skúsenosti poisťovní. „Poistné udalosti spojené s chorobami srdca a krvného obehu, akými sú napríklad infarkt, mŕtvica či nevyhnutnosť vykonať by-pass, čiže operatívne riešenie zúženia srdcových ciev, patria spolu s onkologickými ochoreniami medzi najčastejšie uplatňované kritické choroby v rámci životného poistenia,“ hovorí Daniela Guťanová, hovorkyňa NN Životnej poisťovne.
Nezriedkavým dôsledkom srdcovo-cievnych problémov je zníženie pracovnej schopnosti postihnutého, ktorý sa stáva čiastočne či úplne invalidným. Takýchto prípadov bolo vlani podľa Sociálnej poisťovne takmer 2300.
Čítajte aj: Detská obezita sa šíri ako epidémia. Riešením je šport!
Ilustračné foto, TASR