Zlatica Gregorová Samospráva

V Žihárci sa posúvajú opäť dopredu: Vynovia zbrojnicu a rozšíria škôlku

Miestna samospráva určila priority a podľa toho ďalšie postupy. K veľkým projektom patrilo aj zmodernizovanie dôležitej budovy.

Ilustračný obrázok k článku V Žihárci sa posúvajú opäť dopredu: Vynovia zbrojnicu a rozšíria škôlku
Zdroj: TASR

Budovy, ktoré v našich mestách a dedinách slúžia dlhé roky, potrebujú zmodernizovať či nanovo vybudovať. Podobne nedávno aj v Močenku vynovili objekt Hasičskej zbrojnice, aby slúžila a pôsobila aj dobrým estetickým dojmom.

Dostali dotáciu

Žihárčania sa vo svojich plánoch posunuli ďalej a vypracovali projekt. Okrem toho zažiadali aj o dotáciu z Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR), ktoré ju poskytuje zo štátneho rozpočtu. Ako uvádza obec Žihárecide o poskytnutie dotácie na financovanie podpory ochrany pred požiarmi. Poskytovateľ v súlade so zákonom o štátnom rozpočte poskytne príjemcovi dotáciu v sume 30 000 eur.“

Najvyššia suma

V Žihárci môžu byť spokojní, získali najvyššiu možnú finančnú čiastku. Minimálna výška NFP podľa MVSR bola 5 000 eur a maximálny strop bol 30 000 eur.

Osadia tabuľu

Počas stavebných prác sa počíta s búracími prácami, vyhĺbením základov, budovaním základových múrov, priečok. V zbrojnici osadia nové plastové okná i dvere a zaoberať sa budú aj podlahou, ktorá bude z keramických dlaždíc. Po skončení prác bude na fasáde osadená pamätná doska ako dôkaz spolufinancovania projektu žiháreckej hasičskej zbrojnice Ministerstvom vnútra SR.

Aj malým škôlkarom

Okrem tohto projektu by v obci chceli Rozšíriť materskú školu. Jej stavebné úpravy bude mať pod palcom šalianska firma. Ako obec uvádza, celková cena diela je 157 389,71 eur s DPH. Tu sa počíta so stavebnými prácami od základov až po osadenie okien, dverí do novovybudovaných stien a taktiež budovu zateplia.

V obci hasiči získajú zmodernizovanú zbrojnicu a potešia sa i malí Žihárčania. Tí budú mať v škôlke viac miesta a možno aj ďalších nových kamarátov.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM