Zlatica Gregorová Samospráva

V Trnovci nad Váhom prispejú rodičom: Poslanci schválili dotáciu pre novorodenca

Počas roka i v lete samosprávy šalianskeho okresu riadne zarezávajú. Na pridelenie príspevku musíte splniť viacero podmienok.

Ilustračný obrázok k článku V Trnovci nad Váhom prispejú rodičom: Poslanci schválili dotáciu pre novorodenca
28
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Jeden návrh nedávno schválili poslanci v Trnovci nad Váhom. Obecné zastupiteľstvo sa uznieslo na novom Všeobecne záväznom nariadení. Týka sa poskytovania jednorazového finančného príspevku pri narodení dieťaťa.

Splnený sľub

Keďže s malým členom rodiny je okrem veľkej radosti spojených aj nemálo výdavkov, na pomoc rodičom prišla trnovecká samospráva. Ako sme sa dozvedeli z Obecného úradu v Trnovci nad Váhom, tento návrh bol jedným z tých, s ktorými vstupoval starosta Oliver Berecz do volebnej kampane. Pred pár týždňami bol nápad už aj poslancami odobrený a nadobudol právoplatnosť.

100 eur

Podľa informácií obce príspevok dostanú rodičia ako hmotnú podporu a pomoc pri výkone rodičovských práv a povinností.

Oprávnenie na zisk príspevku vo výške 100 eur majú rodičia dieťaťa, matky v partnerskom vzťahu, ako aj osamelé matky či vdovy alebo vdovci.

Obec pri pridelení príspevku bude prihliadať na splnení podmienok ako je narodenie dieťaťa a jeho dožitie min. 28 dní. Oprávnená osoba musí mať min. 18 rokov a trvalý pobyt v Trnovci nad Váhom. Prihliadať sa bude i na to, aby aspoň jeden z rodičov, ktorí sa budú uchádzať o príspevok, žil v období narodenia potomka v dedine minimálne rok.

Bez nároku

Dôležité je, aby rodič požiadal o finančný príspevok najneskôr do 6 mesiacov od narodenia dieťaťa. Obec informovala aj o tom, že nárok na príspevok zaniká, „ak matka po pôrode bez súhlasu ošetrujúceho lekára opustila dieťa v zdravotníckom zariadení a toto si nevyzdvihla do 24 hodín.“

Schválenie

Tak, ako pri väčšine žiadostí, i tu treba zaslať žiadosť do podateľne Obecného úradu v Trnovci nad Váhom. Následne pracovníčky referátu sociálnych vecí preveria, či žiadateľ splnil požadované podmienky na vyplatenie príspevku. Návrh potom schváli starosta a potom už príde žiadateľovi oznam o prevzatí príspevku.

Príspevok na to isté dieťa patrí iba raz. Ak sa súčasne narodí viac detí, príspevok patrí na každé dieťa,“ informuje obec.

Vo fotogalérii si môžete pozrieť zábery z vlaňajšej akcie Rebel Run v Trnovci nad Váhom.

Foto: ilustračné

Trnovčania usporiadali Rebel RUN: Malí športovci podali parádne výkony, FOTO
28
Galéria
Zdroj: OZ Keď nevládzeš, tak pridaj
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM