Zlatica Gregorová Rôzne

V Šali vyrastie nový závod: Pôjde o najväčšiu výrobňu argónu v krajine

Investíciu za takmer 10 miliónov eur zamerajú na technológiu spracovania odplynu z vedľajšieho výrobného podniku. Výrobu spustia počas 24 mesiacov.

Ilustračný obrázok k článku V Šali vyrastie nový závod: Pôjde o najväčšiu výrobňu argónu v krajine
23
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Messer Tatragas postaví v Šali závod na výrobu argónu. Jednotlivé zložky budú kryogénne separované a následne poslané naspäť do výrobnej jednotky, z ktorej prišli, ako suroviny.

Čistý argón

Podľa konateľa Messer Tatragas Michala Paľu plánuje spoločnosť spustiť výrobu v priebehu 24 mesiacov. Ročná produkcia argónu by mala predstavovať približne 7500 ton. „Bude to najväčšia výroba argónu na Slovensku a zároveň prvá výrobňa argónu v Mes­ser Group spracovaním odplynu,“ uviedol Paľa. Vyrobený čistý argón bude určený na ďalší predaj do všetkých okolitých štátov. Jeho využitie je najmä pri zváraní v ochrannej atmosfére, inertizácii pri vysokých teplotách či vo vinárstve. Spotreba argó­nu stúpa aj v najrôznejších medicínskych aplikáciách.        

Rozšíria plniareň

Skupina Messer investovala v Šali v roku 2017 sumu 1,5 milióna eur na výstavbu revíznej a údržbárskej prevádzky plynových fliaš pre celú strednú Európu. V tomto roku sa tu rozšíri plniareň technických plynov o plnenie na 300 bar v hodnote 2,5 milióna eur.

Vzácny plyn

Argón je inertný bezfarebný jednoatómový plyn, ktorý je ťažší než vzduch, nemá žiadnu chuť ani zápach. Je najviac zastúpeným vzácnym plynom v ovzduší. V jednom kubickom metri vzduchu sa nachádza až 9,3 litra argónu. Bežne sa vyrába spolu s ostatnými vzdušnými plynmi, teda dusíkom a kyslíkom, v procese nízkoteplotnej destilácie vzduchu.

Takmer bez emisií

Výroba argónu spra­covaním odplynu z výroby čpavku prebieha prakticky bez emisií, navyše umožňuje šetriť základné suroviny pre výrobu čpavku tým, že väčšina odplynu sa vráti v podobe surovín do výroby.

V galérii si môžete pozrieť zábery z vlaňajšej oslavy Duslo a.s. Šaľa pri príležitosti spustenia prevádzky čpavok 4.

Foto: ilustračné

FOTO, Duslo spustilo prevádzku Čpavok 4: Prisiel aj predseda vlády Pellegrini
23
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM