Zlatica Gregorová Samospráva

V Šali sa konala konferencia: Bude tu opäť vyrastať hokejová mlaď? FOTO

V Dome kultúry v Šali sa konala konferencia Obnova hokejovej infraštruktúry. Organizátorom bol Slovenský zväz ľadového hokeja a Mesto Šaľa.

Ilustračný obrázok k článku V Šali sa konala konferencia: Bude tu opäť vyrastať hokejová mlaď? FOTO
Foto: Zlatica Gregorová

Prítomní sa dozvedeli zaujímavosti o tom, ako tento zimný šport v Šali naplno rozvinúť.

Mesto má svoj otvorený zimný štadión, ktorý vznikol v osemdesiatych rokoch a odvtedy slúži verejnosti. Tu sa sústreďujú milovníci hokeja i korčuľovania podľa toho, ako poriadne zamrzne ľad, keďže nie je zastrešený. I to bolo témou júnovej konferencie, ktorá sa konala 6. júna 2018.

Zamrznutý Váh

Estrádna sála Domu kultúry sa premenila na hľadisko, kde zasadli tí, ktorí majú s hokejom čo do činenia alebo by chceli mať. Konferenciu otvoril primátor Mesta Šaľa Jozef Belický, ktorý privítal hostí. Hneď na úvod povedal:„Mesto Šaľa je menším okresným mestom. Hokej tu nemá takú dlhú tradíciu ako v iných mestách na Slovensku, napriek tomu sa tu hrával už veľmi dlhé obdobie na zamrznutom Váhu, respektíve na jeho ramenách, keď sme začínali ako deti s hokejom a s korčuľovaním."

Mesto už dávnejšie dalo vypracovať projekt Šaľa – Jozefov, ktorého súčasťou bude aj hokejový areál. Tu by mohol podľa predpokladov rozvinúť potenciál šalianskeho hokeja.

Po primátorovi vystúpil prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút. Na úvod vysvetli, že konferencia sa v Šali konala zámerne. SZĽH má totiž za cieľ obnovu šalianskeho hokeja na kvalitnej úrovni. Porozprával o Koncepcii obnovy zimných štadiónov, ktorá je u nich na zväze prioritou. Smutne skonštatoval, že hokej na Slovensku odišiel zo základných škôl. A dodal aj to, že je veľa štadiónov, ktoré sú využívané 5 mesiacov v roku, ale i také, ktoré sa dajú využiť celoročne. To má však podľa slov Martina Kohúta dopad na ekonomiku. Ako prezident SZĽH zdôraznil, zväz má v pláne vybudovať infraštruktúru pre podporu športu a podchytiť už tých najmenších záujemcov oň. Šaľu nevynímajúc.

Šalianska hokejová mlaď

V programe vystúpil Jozef Holota z Hokejového klubu HK mládež Šaľa a predstavil projekt Šaľa a zimný štadión – ambície, potenciál, výzvy. Ako Jozef Holota povedal, je rodič, Šaľan, ktorý sa rozhodol pomôcť s hokejom v meste. Skonštatoval, že ľadová plocha v meste je zastaraná. Zdôraznil aj to, že zatvorená hala v Šali nepripadá do úvahy, keďže chladiaca sústava je na báze amoniaku a nedalo by sa to kvôli bezpečnosti uskutočniť. Podľa Jozefa Holotu, „Šaľa potrebuje to, že ak budeme mať infraštruktúru pre šport, tak môže ponúknuť športovanie mládeži.“ Viac priblížil prostredníctvom videoprojekcie.

Podnety a nápady

V rámci podujatia vystúpil aj primátor mesta Sabinov Peter Molčan s témou nenáročného prestrešenia štadiónov a boli tu aj priblížené Efektívne spôsoby zníženia nákladov na energie pri prevádzke zimných štadiónov a ďalšie aktivity v tejto oblasti. Účastníci konferencie sa tak dozvedeli podnetné informácie k tomu, ako možno vybudovať a ekonomicky spravovať zimný štadión spoluprácou so SZĽH aj svojpomocne a získali poznatky, o tom, ako sú na tom v oblasti hokeja iné mestá na Slovensku.

V Šali sa konala konferencia: Bude tu opäť vyrastať hokejová mlaď? FOTO
15
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM