Zlatica Gregorová Samospráva

V Močenku rokovali o hazarde: Poslanci schválili nové nariadenie

Od marca 2019 platí novela Zákona o hazardných hrách. Podľa nej je na vedeniach obcí, ako naložia s touto aktivitou občanov.

Ilustračný obrázok k článku V Močenku rokovali o hazarde:  Poslanci schválili nové nariadenie
Foto: Zlatica Gregorová

Samosprávam tak od marca pribudli nové kompetencie, ktoré môžu uplatniť v praxi. Prostredníctvom nich môžu hazard v dedine podporiť, čiastočne obmedziť alebo aj úplne zakázať. Návrh však musí byť zadefinovaný vo Všeobecne záväznom nariadení.

Zákon definuje hazardné hry, za ktorými občania zájdu do kasín, herní či do internetových herní. Tam je možné hrať lotériové hry i stávkovať. Aj v šalianskych dedinách či meste sa nachádzajú miesta, kam hazardéri radi zavítajú.

Bez hazardu

Výherné automaty a podobné miesta však u miestnych obyvateľov nebývajú príliš obľúbené. Spája sa s nimi nočný hluk a iné nepríjemnosti. Medzi ďalšie páky, ktoré obec môže využiť, patrí aj určenie dní, v ktoré sú hazardné hry zakázané, ako informuje Úrad pre reguláciu hazardných hier.

V Močenku sa počas leta zaoberali touto témou. Na rokovaní starosta Roman Urbánik predložil návrh na určenie 12 dní v roku, počas ktorých sa v dedine nebudú prevádzkovať hazardné hry.

Vzdialenosť

Podľa informácií z rokovania, zverejnené na obecnom webe, starosta predložil v návrhu VZN aj „minimálnu vzdialenosť medzi najbližším vchodom do herne a najbližším vchodom do inej herne, budovy školy, školského zariadenia, zariadenia sociálnych služieb pre deti a mládež, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zariadenia pre liečbu nelátkových závislostí a do ubytovne mládeže.“ Minimálna vzdialenosť by mala byť 200 metrov.

Aj 1. január

Komisia financovania, správy majetku a a podnikateľskej činnosti pri OcZ v Močenku odporučila návrh VZN schváliť. Členovia Komisie pre kultúru, kultúrne pamiatky a zahraničné vzťahy navrhli, aby do vybraných bezhazardových dní 29. august nahradili 1. januárom.

Členovia Komisie pre sociálne veci a bytové otázky pri OcZ navrhli, aby so schvaľovaním počkali, pretože v Močenku aktuálne prebieha petícia za zrušenie herní. Keďže to, podľa dodatočného vysvetlenia kolegami, schvaľovanie návrhu neovplyvní, návrh komisia podporila. Poslanci tak VZN Obce Močenok č. 04/2019 O hazardných hrách napokon schválili aj s januárovým dňom bez hazardu.

Nič nedostali

Na petíciu Močenčanov proti hazardným hrám sme sa opýtali zástupcu starostu obce Petra Sýkoru. Povedal nám, že momentálne je ohľadom tejto témy ticho. „Oficiálne sme žiadnu žiadosť od občanov nedostali, takže sme zatiaľ ani nič nepodnikali. Medzičasom sa menil zákon, to možno občanov ovplyvnilo. Obec nič podobné iniciovať nemôže, my konáme podľa zákona,“ povedal nám zástupca starostu.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM