Zlatica Gregorová Kultúra

Spevák z OMEGY János Kóbor v Šali: S kapelou u nás vystúpia po 55 rokoch, FOTO

Skupina je jednou z najúspešnejších rockových skupín s bohatou históriou. Zástupcovia maďarskej hudobnej scény v našom meste vystúpia v novembri.

Zdroj: YouTube.com

Rocková skupina Omega vznikla v roku 1962 a jej zakladateľmi sú spevák János Kóbor a klávesista László Benkő. Maďarskej kapele sa za ten čas podarilo dosiahnuť obrovský úspech. V 60. a 70. rokoch bola populárna v bývalom Čes­koslovensku, Poľsku, J­uhoslávii. Šaľa patrila k prvým mestám zo zahraničia, ktoré skupina navštívila v roku 1964.

Okrem toho koncertovali v strednej aj východnej Európe, Veľkej Británii, Švajčiarsku aj Západnom Nemecku. Obaja hudobníci dodnes v kapele účinkujú. Skupinu Omega ďalej tvoria Ferenc Debreczeni, György Molnár, Albert Földi, Tamás Szekeres, Kati Szőllősy, Levente Csordás, Mónika Bárkányi.

Známy hit

Rocková skupina je známa mnohými hitmi, z ktorých veľmi známou sa stala pieseň „Dievča s perlami vo vlasoch" (Gyöngyhajú lány). Mnoho ľudí ju pozná aj v cover verziách. Dokonca ju prespievali aj populárni Scorpions pod názvom White Dove (1995). V roku 2006 skupina Omega vydala šestnásty štúdiový album s názvom Égi jel. Zatiaľ posledný anglický album skupiny je Transcenden­t z roku 1996. Skupinu kvalitou prirovnávajú k Pink Floyd a Rolling Stones.

Vzácna návšteva

Skupina OMEGA opäť vyráža na turné a 5. novembra 2019 zavíta opäť aj do Šale so svojím 120 min. koncertom. Aj preto sa vo štvrtok 26. septembra 2019 v Kongresovej sále MsÚ Šaľa konala konferencia. Do nášho mesta zvítal spevák János Kóbor. Hostí aj médiá privítala hovorkyňa Mesta Šaľa Dajana Hanesová, z maďarčiny do slovenčiny prekladal vedúci MsKS Šaľa František Botka. Hosťa privítal aj primátor Jozef Belický, ktorý vyjadril obrovskú radosť nad jeho návštevou a nad tým, že v našom meste budú opäť koncertovať.

Krajší ako Jagger

Prítomným sa prihovoril spevák János Kóbor, ktorý hneď na úvod spomenul, že ich prirovnávajú k Rolling Stones. Maďarský spevák rád počúva, že i keď má rovnaký vek ako Mick Jagger, Jánosovi často hovoria, že je krajší ako on. Dokonca mu to vraj potvrdila i česká speváčka Helena Vondráčková pri jednom stretnutí. Na to, že sú si s anglickou rockenrolovou kapelou podobní jej János povedal, že Angličania sú bohatší ako OMEGA.

Helena Vondráčková však mal odpovedať, že János je ale krajší ako Jagger. Podobnosť s Angličanmi tu ale nekončí. Skupina má taktiež toľko rokov od svojho vzniku ako Rolling Stones, teda 55.

„Rok 2020 bude pre nás veľmi dôležitý, bude to 60 rokov, odkedy sme vôbec prvýkrát stáli na pódiu. Na rok 2020 pripravujeme na okrúhliny nový program a chceme s ním absolvovať celú Európu. Publikum si tak vypočuje najznámejšie hity z 50.-70. rokov,“ uviedol János Kóbor.

Novembrový koncert

Spevák skupiny odpovedal, že si pamätá aj na prvý koncert v Šali pred 55 rokmi. Hrali v amfiteátri a spomína si, že potom vystupovali v Kolárove aj Galante. Tentoraz vystúpia 5. novembra 2019 o 19.00 hod v Mestskej športovej hale v Šali.

Pripravujeme sa na koncert v Šali, ktorý bude hlavnou skúškou pred veľkým koncertom v Budapešti, takže publikum sa má na čo tešiť. Za takmer 60 rokov sme si skladby veľmi dobre nacvičili, nemusíte sa báť,“ dodal blonďatý spevák z Omegy.

Vo fotogalérii si pozrite zábery z návštevy Jánosa Kóbora v Šali.

Spevák z OMEGY János Kóbor v Šali: S kapelou u nás vystúpia po 55 rokoch, FOTO
22
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM