Zlatica Gregorová Kultúra

Šaliansky archív otvorili náruč: Historické skvosty i 6-kilometrový fond, FOTO

Nedávno sa opäť otvorili brány štátnej inštitúcie. Pracovníci radi privítali každého, kto prejavil záujem o historické priestory aj ich prácu.

Ilustračný obrázok k článku Šaliansky archív otvorili náruč: Historické skvosty i 6-kilometrový fond, FOTO
50
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Počas 10. a 11. júna 2019 mohli obdivovatelia zaujímavých faktov, starých dokumentov a poznávania navštíviť šaliansky kaštieľ. Po oba dni bola k dispozícii prehliadka interiéru Sídelného objektu Štátneho archívu. Okrem toho si každý mohol vyskúšať, ako kedysi písalo brkom, či si vytvoriť pod dohľadom archivárok vlastnú pečať. Na nádvorí boli väčšie kópie historických dokumentov, ktoré čakali na svojich skladateľov.

Každoročná akcia

Napriek horúcemu počasiu do budovy kaštieľa už od rána prichádzali skupiny detí aj starších občanov. Žiaci mali radosť, keď si vypočuli prednášku vedúcej archívu Veroniky Novákovej. Zaujímavosti sprostredkovala aj odborná pracovníčka Hildegarda Pokreis, ktoré pre náš portál uviedla: „Každým rokom pripravujeme podujatie v rámci Medzinárodného dňa archívov, do ktorého sa aj my zapájame. Chceme sprístupniť náš archív verejnosti, aby sa ľudia oboznámili s našou prácou. Usporadúvame akcie, ktoré sú zamerané nielen na školskú mládež ale aj dospelých.“

Pilotný projekt

Tento rok spustili pilotný projekt Šaľa, naše mesto. Zapojili sa do nej základné školy, ktoré mohli vymyslieť zaujímavé dielo v rámci troch kategórií: výtvarná, audiovizuálna a slohová časť. Žiaci potešili archivárov veľkou účasťou. „Podmienkou bolo, aby navštívili náš archív a na základe dokumentov vypracovali projekt pomocou učiteľov. Návštevníci mohli zahlasovať, ktorá práca sa im páči najviac a na slávnostnom vyhodnotení, ktoré bude 13. júna 2019, budú víťazi ocenení,“ priblížila Hildegarda Pokreis.

Verejnosť si mohla pozrieť aj skladové miestnosti, kde odpočívajú staršie dokumenty. „Máme tu skladové priestory – oddelenie novších fondov, kde máme 19.-21. storočie. Napriek tomu, že tieto dokumenty sú ešte mladé, vyžadujú špeciálnu starostlivosť,“ priblížila odborná pracovníčka.

Každý bádateľ musí vopred vedieť, čo vo fonde môže nájsť, pričom mu poradia archivárky. Bádateľ vypíše Žiadanku a môže začať pracovať. Iste zaujme fakt, že v šalianskom archíve majú 6 kilometrový fond (6061 m) a v ňom 884 pôvodcov fondov.

Vyrábali pečate

Deti sa tešia aj vlastnoručnému zhotoveniu pečate a písaniu brkom. Medzičasom sa chodby archívu zaplnili deťmi aj študentmi, aby sa s pomocou pracovníčok archívu Julky a Jolany vyskúšali, ako sa kedysi pečatilo a písalo. „Roztopíme si vosk, aby sa dala vytvoriť pečať, tá sa naleje na listinu a na ňu otlačia tipárium (pečať). Máme ho z obce Diakovce aj zo Šamorína,“ prezradila nám archivárka Julka.

Chodby archívu zdobia exponáty k roku 1918, ktorú si návštevníci mohli pozrieť. Keďže nový štát nemal svoje platidlá, využíval bankovky Rakúsko-uhorskej monarchie s kolkami. Aj tie môžete vidieť v rámci výstavy. Ako sa návštevníci dozvedeli, na prepravu pošty boli kedysi hojne využívané holuby. Aj zaujímavosti o nich sa môžete dozvedieť v šalianskom archíve.

Radosť v očiach detí

Súčasťou prehliadky počas Dňa otvorených dverí bola aj pivnica s archeologickými artefaktmi z rekonštrukcie kaštieľa. V čase našej návštevy prišli aj deti z MŠ 8. mája. Riaditeľka Žaneta Gužíková nám povedala: „Deťom na výstave bolo na elementárnej úrovni sprostredkované stretnutie s históriou. Priblíženie a spoznávanie histórie pre deti vnímam ako dôležitý faktor do  budúcnosti, tzn. zakladať na skúsenostiach našich predkov, analyzovať rôzne situácie, ktoré sa stali, ktoré nás niečím obohatili a v niečom poučili. Spôsob, akým si  pracovníci štátneho archívu priblíženie histórie pripravili i pre našich najmenších bolo veľmi príjemné a pre deti nezabudnuteľné.“

Šaliansky archív otvorili náruč: Historické skvosty i 6-kilometrový fond, FOTO
50
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM