Zlatica Gregorová Kultúra

Šaľania si zgustnú na európskych filmoch: Dáte šancu dobrej komédii či dráme?

Naše kino na leto chystá riadne prekvapenia. Milovníci bieleho plátna budú mať doslova na ružiach ustlané a super zážitky pred sebou.

Ilustračný obrázok k článku Šaľania si zgustnú na európskych filmoch: Dáte šancu dobrej komédii či dráme?
Zdroj: TASR

Našej kultúrnej inštitúcii sa naskytla mimoriadna príležitosť. Zapojili sa do istého projektu a tak si diváci budú môcť filmy vychutnať za jedinečnú cenu. Pôjde o desať vybraných európskych kúskov, ktoré si budete môcť užiť počas júla a augusta. Referentka Kina Šaľa Adriána Kováčová nášmu portálu prezradila, prečo sa rozhodli zapojiť a o čo vlastne pôjde.

Umelecké aj uletené

„Do projektu som sa rozhodla zapojiť preto, že sama mám rada takúto európsku kinematografiu, a verím a dúfam, že keď sa to ľuďom sprístupní za to 1 euro, tak si tieto filmy pozrie viac ľudí a ocení ich. Lebo sú to naozaj dobré filmy, ktoré povyhrávali množstvo cien,“ priblížila referentka. V ponuke ju zaujal najmä film v maďarskom jazyku a dva francúzske filmy. Ako Adriána Kováčová hovorí, „sú tam aj filmy fakt umeleckého charakteru, napríklad Manifesto. Foxtrot je tiež kontroverzný a oceňovaný. Climax je zas taký úlet od jedného z najkontrover­znejších režisérov dnešnej doby.“

Typický humor

V tom, čo by sa šalianskemu divákovi mohlo páčiť, má referentka celkom jasnú predstavu i keď každý má rád niečo iné. „Podľa mňa každý z tých filmov si nájde svojho diváka, ak ten divák bude chcieť :). Ale teda Rodinné šťastie je maďarský film, a hoci sama po maďarsky neviem, páči sa mi to pôvodné znenie a myslím, že miestnych divákov by to mohlo nalákať. Kým nás svadba nerozdelí a Beatrice sú francúzske komédie s typickým francúzskym humorom, takže tam sa podľa mňa ľudia tak od brucha nasmejú,“ vysvetlila referentka zo šalianskeho kina.

Rôzne žánre

Ak by sme filmovú ponuku zhodnotili podľa žánrov, Striedavá starostlivosť, Studená vojna aj Foxtrot sú trocha ťažšie filmy, ale podľa Adriány Kováčovej všetky tri veľmi pekné. Čo sa týka mužského vkusu, pre chlapov by sa špeciálne hodilo Tiesňové volanie, severská kriminálka.

Reálne aj vtipné

Na otázku, aké filmy referentka z nášho kina uprednostňuje, odpovedala. „Osobne mám rada životopisné a také, ktoré sú podľa skutočných udalostí… to dáva filmu pre mňa iný rozmer, keď viem, že sa ten príbeh skutočne odohral. A ešte sa rada aj smejem, takže aj dobrá česká alebo francúzska komédia ma poteší.“

Európske filmy za euro

Európske filmy uvidíte v kine Šaľa o 20.00 hod.

3. júl 2019 Studená vojna (POL, FRA, dráma)

10.júl Kým nás svadba nerozdelí /FRA, komédia)

17. júl Climax ( FRA, hud. dráma)

24.júl Foxtrot ( ISR, FRA, DEU, vojnová dráma)

31. júl Rodinné šťastie / HUN, rodinná dráma)

7. august Beatrice ( FRA, tragikomédia)

14. august Striedavá starostlivosť (FRA, dráma)

21. august Manifesto ( AUS, DEU, dokument, dráma)

28. august Tiesňové volanie (DNK, psychotriller)

Uvedené filmy uvidíte v kine Šaľa vždy o 20.00 hod.

Vo fotogalérii uvidíte zábery z tohtoročnej Míle pre mamu v Šali.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM