Správy

Šaľa preveruje stav stromov ŠPECIÁLNYM prístrojom: Prvé výsledky potešili, FOTO

Mesto dalo skontrolovať stav 22 stromov zvukovým tomografom. Ako prezradil magistrát, vďaka prístroju zisťujú, či sú stromy zdravé a či nie sú zvnútra duté. Kontrolou vo štvrtok prešlo prvých 11 stromov.

Ilustračný obrázok k článku Šaľa preveruje stav stromov ŠPECIÁLNYM prístrojom: Prvé výsledky potešili, FOTO
5
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa

„Odborníci skontrolujú celkovo 22 stromov v centre mesta a v okolí Ulice Čsl. Armády. Nedávnu tu prebiehala výmena teplovodných rozvodov a ľudia sa obávajú ohľadne stability stromov. Odborníci vedia povedať, či ich koreňový systém bol alebo nebol narušený počas prác,“ informuje mesto Šaľa. Ako dodalo mesto, výsledky prvých stromov potešili.

Pomôžu senzory

Stromy, ktoré prešli alebo prejdú zvukovým tomografom, sú označené číslami.

„Meranie vykonávajú akustickým tomografom na základe šírenia zvuku – na strom napoja senzory, búchajú do stromu kladivkami a podľa toho, akou rýchlosťou sa šíri zvuk, vedia určiť aj to, či je strom dutý alebo zdravý zvnútra. Rýchlosť šírenia zvukových vĺn vedia určiť na mikrosekundy,“ vysvetlila pre web mesta Gabriela Braníková z referátu životného prostredia MsÚ Šaľa.

Prečítajte si tiež

Komplexná dokumentácia

Rýchlosť šírenia zvuku klesá pri výskyte hniloby vo vnútri stromu. Hodnotia samozrejme aj iné parametre, celkový zdravotný stav stromu.

„Výsledkom bude komplexná dokumentácia o zdravotnom stave a stabilite meraných stromov. Meraním už prešlo 11 stromov v centre mesta, odborníci budú v práci pokračovať v najbližších dňoch,“ prezradila radnica.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

V Šali preverujú stav stromov
5
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM