Zlatica Gregorová Kultúra

Šaľa hostila vinárov: Majstri tekutého moku si prevzali ocenenia, FOTO

Koncom mája tohto roka sa v sobášnej sieni mestského úradu konal 5. ročník súťaže Vino Terra Wag 2019. Mesto usporiadalo odbornú degustáciu.

Ilustračný obrázok k článku Šaľa hostila vinárov: Majstri tekutého moku si prevzali ocenenia, FOTO
33
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Mesto v spolupráci s prezidentom Víno Terra Wag Šaľa 2019 Fedorom Malíkom a odborným garantom Romanom Janoušekom usporiadali odbornú degustáciu. Vinárski fajnšmekri z celého Slovenska súťažné vzorky ochutnávali a podľa zásluh im aj rozdelili body. Tento rok mali v ponuke 230 vín zo Slovenska, Česka, Maďarska. Po májovom hodnotení nasledovalo oceňovanie.

Slávnostné oceňovanie

Slávnostná udalosť sa konala 11. júla 2019 v Mestskom úrade v Šali. Moderátorka Miloslava Bartíková privítala prítomných a pozvala primátora Jozefa Belického, aby sa prihovoril oceňovaním vinárom a hosťom. V príhovore sa poďakoval profesorovi Malíkovi za spoluprácu a taktiež aj Romanovi Janoušekovi. Jozef Belický vyslovil radosť nad tým, že aj Šaľa môže poskytnúť priestor na hodnotenie kvalitných vín. Boli tu vystavované aj vína z iných krajín a výrobcovia si mohli porovnať svoje tekuté diela s ostatnými.

Podľa Fedora Malíka je súťaž nazvaná terrou (pôdou) celkom oprávnene. Okrem nej a vody nie je nič. Ako prezident súťaže vtipne poznamenal, aj napriek tomu, že ľudia občas hundrú nad smradom z duslianskej chemičky, dusík je veľmi dôležitý. Generálny riaditeľ Duslo a.s. Šaľa Petr Bláha taktiež pozdravil vinárov. Starším poprial, aby im ďalej chutilo a mladším, aby si víno, podľa chuti a v rozumnej miere, taktiež užili. Cenu do súťaže vytvoril aj šaliansky umelec Andrej Csillag.

Šampióni

Po príhovoroch nasledovalo preberanie cien. Šampiónom tohtoročnej súťaže sa stalo PD Čachtice a ich Sauvignon 2018, pričom získali 89,33 bodu. Spomedzi Tichých bielych vín sa umiestnil Ondrej Kožuch z Kráľovej nad Váhom s Pálavou, NZ 2018 so ziskom 89,33 bodov a v kategórii Vína tiché červené suché sa šampiónom stal aj István Jancsó z Nededu s Cabernetom Sauvignon, 2017 so ziskom 90 bodov.

VÍŤAZI SÚŤAŽNÝCH KATEGÓRIÍ

č.1. PD Čahtice – Sauvignon, VzH 2018 (89,33 bodov)

č.2. Ondrej Kožuch, Kráľová nad Váhom – Pálava, NZ 2018 (89,33 bodov)

č.3. Vinárstvo Golguz, Hlohovec – Cabernet Sauvignon Rosé, NZ 2018 ( 88,33 bodov)

č.4 Peter Kukumberg – Vinárstvo Šenkvice – Zweigeltrebe Rosé, AOV 2018 ( 89,00 bodov)

č.5 István Jancsó, Nede – Cabernet Sauvignon, 2017 ( 90,00 bodov)

č.6 Michal Sadloň-Vinárstvo Limbach – Chardonnay, Sv 2018 (90,67 bodov)

č.7. Hubert, J.E. Sereď – Hubert Grand Blanc (89 bodov)

Špeciálne ceny

Cenu primátora mesta Šaľa získal Ondrej Kožuch z Kráľovej nad Váhom " za výbornú prezentáciu vín v regióne a za mimoriadnu podporu súťaže Víno Terra Wag Šaľa.

Cenu generálneho riaditeľa Duslo, a. s. získalo Zámocké vinárstvo z Pezinka „za vynikajúcu kvalitu prezentovaných vín“.

V galérii si pozrite zábery z udeľovania cien.

Šaľa hostila vinárov: Odovzdali ocenenia majstrom tekutého moku, FOTO
33
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM