Zlatica Gregorová Samospráva

Plány na výstavbu obchvatu Šale napredujú: Dotknuté obce odobrili zmeny

Po uzatvorení zmlúv s SSC sa výstavba obchvatu pohýna ďalej. Do projektu zapracovali už aj pripomienky.

Ilustračný obrázok k článku Plány na výstavbu obchvatu Šale napredujú: Dotknuté obce odobrili zmeny
Foto: Zlatica Gregorová

Alarmujúci chod dopravy v meste Šaľa a okolí naberá na vysokých obrátkach. Preto je pozitívne, že Ministerstvo životného prostredia SR začiatkom tohto roka vydalo rozhodnutie o neposudzovaní Cesty I/75 Šaľa – obchvat, ak sa budú rešpektovať uvedené podmienky: výstavba obchvatu neohrozí chránené prírodné územie Trnovecké rameno ani CHVÚ Kráľová. V rámci požiadaviek bude potrebné vypracovať inventarizáciu drevín a tiež aj detaily kanálov a vodných tokov.

Ak požiadavky budú účastníkmi výstavby splnené, nebude nutné ďalej posudzovať výstavbu obchvatu zo strany MŽP SR.

Nové mosty aj križovatky

zmenách navrhovanej činnosti boli upovedomení všetci účastníci, ktorých sa bude výstavba dotýkať, teda Šale, Kráľovej nad Váhom, Dlhej nad Váhom a Trnovca nad Váhom. K tomu, čo by sa mali pozmeniť, patrí aj výstavba nových mostných konštrukcií, ako aj viaceré zmeny tvaru križovatiek. A ako uvádza správa MŽP SR, „medzi obcou Dlhá nad Váhom a mestom Šaľa je navrhnuté prepojenie s cestou II/ 573 ( privádzač), čím bude vytvorený obchvat obce Dlhá nad Váhom smere od Šale a Serede.“

V rámci navrhovaných zmien dôjde aj k úpravám vodovodu, tlakovej kanalizácie, potrubí v okolí Dusla a okolitých obcí súvisiacich s výstavbou šalianskeho obchvatu. Ako sa k rozhodnutiu o zmenách vyjadril Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre, „navrhované zmeny nepredstavujú vplyvy, ktoré by ohrozovali životné prostredie alebo zdravie obyvateľov.“ Taktiež Okresný úrad v Šali, odbor starostlivosti o životné prostredie, ochrany prírody a vybraných zložiek nemá voči návrhom výhrady pri dôslednom rešpektovaní požiadaviek. Podstatné je, podľa šalianskych odborníkov, dať veľký pozor na naše chránené územia a obmedziť prašnosť pri výstavbe obchvatu na maximálnu možnú mieru.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM