Zlatica Gregorová Samospráva

Niektorí Večania ignorujú triedenie: Moderné kontajnery zahádzané stavebným odpadom

Nie každý sa pričiňuje k ochrane životného prostredia. Aj v našom meste zopár ľudí nevyváža stavebný odpad do zberného dvora.

Ilustračný obrázok k článku Niektorí Večania ignorujú triedenie: Moderné kontajnery zahádzané stavebným odpadom
12
Galéria
Zdroj: Mesto Šaľa

Pred časom mesto zabezpečilo pre svojich občanov umiestnenie polopodzemných kontajnerov. Večania tak mohli ako prví využívať moderný spôsob odovzdávania odpadu. Stojiská boli vybudované v novembri 2018 a potom už rozmiestnili moderné veľkokapacitné nádoby s čipom.

Moderné nádoby

Tie nahradia viacero menších, klasických nádob, ktoré boli dovtedy užívané. Z pôvodných 117 stanovíšť bude po novom iba 81. Tie by však mali postačiť potrebám občanov. Od uvedenia moderných polozapustených kontajnerov do zeme, uplynul istý čas. Počas neho museli v radnici riešiť viacero situácií, kedy boli dokonca aj plochy pri nich zapratané odpadom. S neporiadkom si tak museli poradiť poverení pracovníci.

Zmarený odvoz

Aj nedávno sa udialo niečo, čo šalianskych úradníkov zdvihlo zo stoličiek. Podľa Dajany Hanesovej z Mestského úradu Šaľa začiatkom septembra 2019 nemohol byť vyvezený odpad z kontajnera na Hollého ulici vo Veči a to kvôli nadmernému množstvu odpadu v ňom.

„Do kontajnera bol naložený stavebný odpad, na ktorý nie je dimenzovaný materiál zberného vreca a takisto s tým má problém aj vývozná technika. Z uvedených dôvodov bude riešené vyprázdnenie tohto kontajnera v strede týždňa,“ uviedla hovorkyňa na sala.sk. Mesto kvôli nezodpovedným občanom muselo dať pristaviť vyše tisíclitrový kontajner, aby do neho mohli ostatní vložiť odpad.

Na zberný dvor

Nie je to tak dávno, čo podobný stavebný materiál, nesprávne vložený do polopodzemného kontajnera, zranil vývozcu. Zvyšky zo stavby by podľa zaužívaných pravidiel mali putovať na zberný dvor. Ten je na to kapacitne usporiadaný a dostupný aj v našom meste. Radnica tak zase apeluje na obyvateľov, aby odpad triedili podľa potreby.

Vhodný odpad

„Žiadame obyvateľov, aby do polopodzemných kontajnerov nevhadzovali stavebné odpady ani odpady, ktoré môžu mať ostré hrany (v polopodzermných kontajneroch boli pri vývozoch nájdené  sušiaky na prádlo, stočené kovové pletivá oplotenia, menšie skrinky, ostré dlhé tyče a pod.), nakoľko dochádza k poškodeniu zberného vreca. Naviac, môže dôjsť k zraneniu obslužného personálu pri vývoze odpadu,“ uvádza hovorkyňa mesta.

Vo fotogalérii si pripomeňte osádzanie polopodzemných kontajnerov vo Veči.

V Šali osádzajú polopodzemné kontajnery: Používať sa budú po skončení prác, FOTO
12
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM