Zlatica Gregorová Samospráva

Niektorí šalianski žiaci občas zájdu poza školu: Pomohli by špeciálni pracovníci?

Naše základné školy dosahujú dobré výsledky v okrese aj kraji. Dochádzka žiakov však niekde pokrivkáva.

Ilustračný obrázok k článku Niektorí šalianski žiaci občas zájdu poza školu: Pomohli by špeciálni pracovníci?
Foto: Zlatica Gregorová

Pred piatimi rokmi prijalo zastupiteľstvo rozhodnutie, že sa v meste zachová všetkých šesť škôl. Vtedy bolo v Šali najmenej žiakov a to 1900. Postupne však čísla začali narastať a dnes šalianske školy navštevuje 2084 žiakov. Mesto by chcelo nájsť riešenie, ako zminimalizovať záškoláctvo na niektorých z nich.

O školstve

Na novembrovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Šali sa pozornosť upriamila aj na správu o stave školstva v našom meste. V súvislosti s ním sa poslanci zaujímali aj o to, prečo majú v niektorých školách žiaci veľké množstvo ospravedlnených a neospravedlne­ných hodín.

Počet klesol

Vedúca Spoločného školského úradu v Šali Erika Velazquézová uviedla, že je zrejmé, že záškoláctvo bohužiaľ, podporujú aj niektorí rodičia. „Podľa štatistických údajov z výkazov o dochádzke žiakov do základných škôl bolo vymeškaných spolu 157 276 hodín, z toho 155 815 ospra­vedlnených a 1 461 neospra­vedlnených,“ uvádza Erika Velazquézová vo svojej správe. Spoločný školský úrad rieši situácie, kedy žiak vymešká viac ako 60 neospravedlne­ných vyučovacích hodín a pri vymeškaní 100 hodín už vec hlásia polícii. Pozitívom je, že v porovnaní s vlaňajškom objem ospravedlnených hodín klesol o 6 519 a počet neospravedlnených hodín sa znížil o 803.

Podľa Súhrnnej správy o šalianskych základných školách v rebríčku ospravedlnených hodín vedie ZŠ s MŠ J. Murgaša s počtom 55 683, ďalej je to ZŠ J. C. Hronského s 34 100 ospra­vedlnenými hodinami a do tretice je to ZŠ J. Hollého s 19 386 ospra­vedlnenými hodinami. Menšie počty majú ZŠ Ľ. Štúra a to 18 940, v ZŠ Bernolákova je to 15 299 hodín a napokon v ZŠ s MŠ P. Pázmánya evidujú 12 407 osprave­dlnených hodín.

Neospravedlnené hodiny

Čo sa neospravedlnených hodín týka, ZŠ J. Hollého disponuje počtom 598, ďalej je to ZŠ Bernolákova s 529 hodinami a napokon ZŠ s MŠ J. Murgaša s 227 neospra­vedlnenými hodinami. ZŠ s MŠ P. Pázmánya ich má na konte 51, ZŠ Ľ. Štúra 45 a 11 neospravedlne­ných hodín evidujú v ZŠ J. C. Hronského.

Chýbajú špecialisti

Poslanec Július Morávek k téme uviedol, že by bola potrebná lepšia spolupráca rodičov s učiteľmi. Zároveň podotkol, že naše školy nemajú dostatok špeciálnych pedagógov, ani školských psychológov, ktorí by mohli problémy záškoláctva riešiť. Vedúca Spoločného školského úradu v Šali Erika Velazquézová uviedla, že mesto na platy špeciálnych pracovníkov má, chýbajú však ľudské zdroje. Tie by, pravdepodobne, mohli situáciu posunúť správnym smerom.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM