Správy

Mesto si dalo vypracovať analýzu: V Šali je možné vyseparovať väčšinu komunálneho odpadu

V Šali je možné vyseparovať viac ako 80 percent komunálneho odpadu. Vyplýva to z analýzy, ktorú pre mesto vypracovala nezávislá externá firma.

Ilustračný obrázok k článku Mesto si dalo vypracovať analýzu: V Šali je možné vyseparovať väčšinu komunálneho odpadu
Foto: Zlatica Gregorová

Nezávislá externá firma analyzovala zloženie zmesového komunálneho odpadu vo vybraných kontajneroch na sídliskách i v rodinných domoch v Šali. Výsledky potvrdili, že veľkú časť odpadkov je možné vytriediť a podstatnú časť biologicky rozložiteľného odpadu aj opätovne využiť.

„Ak spočítame jedlo a zelený odpad, pozorujeme, že 48 percent zmesového odpadu by sa dalo kompostovať, takže mesto by nemuselo vynakladať náklady na jeho zvoz a uskladnenie,“ píše sa v analýze.

Jej autori skonštatovali, že obyvatelia Šale veľmi dobre triedia napríklad PET fľaše.

„Ich reálna produkcia v bežnom živote je vysoká. Napriek tomu sa ich v odpade nachádzalo iba jedno percento. Pri ďalších triedených zložkách zmesového komunálneho odpadu sa nad päťpercentnú hranicu dostal, žiaľ, papier, sklo a pozorujeme aj výrazne nižšie triedenie ostatných plastov,“ uvádzajú autori analýzy.

Produkcia zmesového komunálneho odpadu v Šali dosiahla v roku 2019 hodnotu takmer 5 500 ton. „Oproti roku 2018 klesla o 267 ton. Produkcia zmesového komunálneho odpadu predstavuje 255 kilogramov na obyvateľa a rok. Priemerná produkcia zmesového komunálneho odpadu na Slovensku je 180 kilogramov na obyvateľa za rok,“ pripomína analýza.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM