Zlatica Gregorová Samospráva

Mesto nebude žiadať poplatky: Chce tak zabrániť stúpajúcim cenám

Magistrát sa tak rozhodol bojovať proti zvyšovaniu poplatkov za bývanie. Naopak, rozvoj chce podporiť.

Ilustračný obrázok k článku Mesto nebude žiadať poplatky: Chce tak zabrániť stúpajúcim cenám
Foto: Zlatica Gregorová

Ako informovala Erika Kollerová z mestského úradu, poslanci zavedenie poplatku neodsúhlasili, nevylúčili však, že sa k téme vrátia v budúcnosti.

Poslanci poplatok neodsúhlasili

Miestny poplatok za rozvoj sa vzťahuje na stavbu, na ktorú je vydané stavebné povolenie, ohláška, alebo rozhodnutie o povolení zmeny stavby pred jej dokončením. Samosprávy si môžu určiť výšku poplatku za rozvoj od troch eur do 35 eur za štvorcový meter. „V súčasnosti mestské zastupiteľstvo zavedenie nových poplatkov nepovažuje za správne. Je tu napríklad súkromná investícia, ktorá sa týka bývania najmä pre mladých. Tento rozvoj, ktorý v meste je, zaťažiť ďalšími poplatkami, nepovažujem za rozumné,“ odôvod­nil svoje rozhodnutie nepodporiť nový poplatok poslanec Tibor Baran.

Podľa Kollerovej zastáva rovnaký názor aj primátor Šale Jozef Belický. Nový poplatok by sa týkal aj ľudí, ktorí zrejme v blízkej budúcnosti začnú stavať svoje rodinné domy v novej lokalite za Strednou odbornou školou v Šali. „Vyrásť by tu malo 91 domov. Asi ťažko podporíme rozvoj bývania v meste zavedením nových poplatkov,“ vys­vetlil primátor.

      

Podpora bývania v Šali

V meste už prebieha výstavba 150 nájomných bytov a ďalších približne 60 bytov, ktoré stavajú súkromní investori. „Zástupcovia mesta sa obávajú aj toho, že v konečnom dôsledku by zavedením poplatku vzrástla cena bytov, ktoré stavajú investori. Primátor upozornil aj na to, že poplatok by mohol súkromných investorov odradiť od výstavby. Svoje zámery by tak realizovali v inom meste, kde takýto poplatok nie je,“ dodala Kollerová.

Foto:ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM