Zlatica Gregorová Správy

Centrum cirkulárnej ekonomiky v Šali: Priniesť by mohlo 200 pracovných miest

V našom meste by mohlo vyrásť Centrum cirkulárnej ekonomiky. Investíciu s rozpočtom 120 miliónov eur chce realizovať akciová spoločnosť ewia.

Ilustračný obrázok k článku Centrum cirkulárnej ekonomiky v Šali: Priniesť by mohlo 200 pracovných miest
19
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová

Firma bola založená koncom roka 2018 a patrí do portfólia investičnej skupiny Wood & Company. Centrum cirkulárnej ekonomiky má vzniknúť v blízkosti existujúceho priemyselného parku. Variant 1 počíta s jeho umiestnením v juhozápadnej časti a variant 2 v severovýchodnom cípe priemyselného areálu.

Ako sa uvádza v zámere predloženom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), výstavba centra má mať ročnú kapacitu 130 000 ton privezeného odpadu.

Stotisíc ton ročne

Centrum bude pozostávať z prevádzky na dotriedenie vybraných zložiek odpadu z komunálnej a priemyselnej sféry, výskumného centra, vzdelávacieho centra a zariadenia na energetické zhodnocovanie komunálneho a priemyselného odpadu s kapacitou 100 000 ton ročne. „Energetické zhodnocovanie zmesového komunálneho a priemyselného odpadu je spojené s výrobou a dodávkou tepla a elektrickej energie,“ informovala spoločnosť ewia.

V januári 2023

Zámer investora je v súčasnosti na verejnom pripomienkovaní. Samotná výstavba sa má začať v januári 2023 a ukončená má byť v septembri 2025. Začiatok výroby je naplánovaný na december toho istého roka. Prevádzka centra má vytvoriť 200 nových pracovných miest.

Ako sa uvádza v dokumentácii k investičnému zámeru, Centrum cirkulárnej ekonomiky bude schopné prijať a upraviť odpad a druhotné suroviny priemyselných zákazníkov aj z bežných domácností. Ten sa bude ďalej recyklovať. „Odpad nevhodný na ďalšie využitie pôjde na materiálové zhodnotenie na elektrickú energiu a teplo, ktoré vie centrum dodať do verejnej siete a pre potreby priemyselných alebo komunálnych zákazníkov,“ konštatuje sa v zámere.

Vhodné lokality

Centrum cirkulárnej ekonomiky je podľa spoločnosti ewia projektované pre väčšie regióny so spádovou oblasťou 200 000 až 300 000 obyvateľov. „Ako vhodné lokality pre takéto zariadenia prichádzajú do úvahy regióny Trnavy, Nitry, Banskej Bystrice, Trenčína, Žiliny či Martina. Celkovo je na Slovensku priestor pre výstavbu štyroch až siedmich centier cirkulárnej ekonomiky,“ informovala spoločnosť.

Päť centier

Skupiny Wood & Company, v ktorej portfóliu sa firma ewia nachádza, ešte v máji tohto roku avizovala zámer vybudovať na Slovensku celkovo päť centier cirkulárnej ekonomiky za približne 600 miliónov eur. Tie by podľa investičnej skupiny mali plnohodnotne nahradiť skládkovanie odpadu.

Vo fotogalérii si pozrite zábery vyplavených polopodzemných kontajnerov vo Veči.

Foto: ilustračné

Búrka vyčíňala aj v Šali: Vyplavila polopodzemné kontajnery, FOTO
19
Galéria
Foto: Zlatica Gregorová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM