Odborník na TRAUMY prvý raz u nás: Jeho TEÓRIU uplatňujú aj naši TERAPEUTI
Pred pár dňami zavítal na premiérovú návštevu Slovenska svetoznámy autor a lekár Gábor Maté. Začínal ako rodinný lekár, viac ako 10 rokov strávil prácou so závislými a dnes je synonymom slova trauma a jej liečenia.
Vstupenky na jeho prednášku a workshopy sa vypredali tak rýchlo, ako na známu rockovú kapelu. Organizátori museli prvú návštevu Gábora Matého presunúť do väčších priestorov. Od rána na autora zaujímavých kníh o prepojení traumy, emócií, chorôb a našich životov netrpezlivo čakalo 1700 divákov. Cez priamy prenos si myšlienky 80-ročného muža vypočula ďalšia tisícka ľudí.
Ísť do hĺbky
Prednášku a workshopy Gábora Matého sledovalo aj veľa odborníkov z oblasti duševného zdravia. „Jeho prácu evidujem, odkedy som čítala knihu V ríši hladných duchov. Pre mňa je to človek, ktorý prináša do našej práce nový spôsob,“ vyjadrila sa Ľuba Pavelová, riaditeľka neziskovej organizácie Budúcnosť v Nitre, ktorá pracuje so závislými. „Myslím si, že je dôležité, aby sme sa starali o to, čo ten človek prežil, akým spôsobom sa k tomu, čo sa mu dnes deje, dostal. Spôsob, ktorým to robí Gábor Maté, je pre mňa veľmi využiteľný v praxi,“ dodala Pavelová, podľa ktorej nejde len o to, aby sa jej klient naučil nepiť. "Aby začal fungovať, skvalitnil svoj život, na to musí ísť hlbšie. V rámci práce so závislým, ale aj s ich rodinami, ideme hlbšie a často narážame na rôzne traumy, v ktorých zostávajú títo ľudia zachytení, nepracujú s nimi a tie potom ovplyvňujú celý ich život.“
Odolnosť a odvaha
Na tlačovej konferencii sme sa Gábora Matého spýtali na jeho viac ako 10-ročné obdobie, počas ktorého sa venoval ľuďom závislým od drog a alkoholu. „Keď som pracoval s týmito ľuďmi, ktorí zažili silnú traumu, v prvom rade som bol veľmi užasnutý ich odolnosťou a tým, ako mohli prežiť také hrôzostrašné veci. Hoci žili na ulici, mali odvahu. No a v neposlednom rade som v sebe spoznal všetko, čo je aj v nich. Naučili ma o sebe samom,“ povedal nám.
S traumami svojich klientov sa stretáva aj Mariana Kováčová, riaditeľka Centra Slniečko, ktoré pomáha obetiam domáceho násilia. „Áno, keby nebolo tráum, mnohé veci, s ktorými sa stretávame, by sa nediali,“ hovorí. Podľa nej trauma je rana, ktorá je spojená so životom. „Keď ním ideme, zakopneme, niečo sa stane a to všetko pôsobí na psychiku človeka. Keď sa s ňou nepracuje, dlhodobo môže spôsobovať problémy. Niekedy to môžu byť banálne veci, niekedy ťažké depresie.“
Sme rôzni, aj prežívanie traumy je individuálne. „Niekedy to môže byť pre nás banálny rozvod rodičov, alebo dieťa v detstve cítilo, že je neprijímané, prehliadané, alebo malo strach, dialo sa domáce násilie. To všetko spôsobuje tú ranu na duši,“ tvrdí Kováčová. „Trauma niekoho ovplyvní veľmi, niekoho nie. Je to rozdielne v intenzite. Stretávam sa s tým, že ľudia veľmi málo pracujú so sebou a aj keď sa snažia, nejde im to. Myslím si, že v tomto smere treba vyhľadať pomoc,“ dodáva Pavelová.
Ako ďalej?
Na traumy sa špecializuje stále málo terapeutov. Gábor Maté odovzdáva skúsenosti cez svoj terapeutický prístup Súcitné dotazovanie, ktorý pomáha odhaľovať skryté úrovne vedomia, mentálnu klímu, potlačené emócie a telesné stavy. „My nemáme dostatok detských a klinických psychológov, pedopsychiatrov. Je veľmi dôležité, aby sme na to mysleli, lebo aj budúca generácia bude potrebovať liečiť sa z traumy a budeme musieť nájsť mechanizmy a aj ľudí, ktorí to budú riešiť,“ upozorňuje Kováčová.
Podľa Ľuby Pavelovej sa téma traumy dostáva do popredia a terapeuti, ktorí sa jej chcú venovať, si robia rôzne výcviky. Riaditeľka Budúcnosti hovorí, že našou veľkou odborníčkou na liečbu traumy je Hana Vojtová, klinická psychologička a psychoterapeutka z Trenčína. „Od Gábora Matého cítim nové svetlo, čo nám môže pomôcť, lebo je veľmi veľa ľudí, ktorí potrebujú pomoc.“ Mariana Kováčová dodáva, že sa nemôžeme spoliehať iba na odborníkov. „Mali by sme sa trošku zastaviť a porozmýšľať nad tým, čo nám spôsobilo tieto traumy, pokiaľ sa cítime zle a začať so sebou pracovať. Pozrieť sa do seba, byť viac pozitívni, usmiati a nebyť tak frustrovaní,“ odporúča riaditeľka Centra Slniečko.