Anton Hrachovský Správy

Výstraha pre okres Nové Zámky: Platí zvýšené nebezpečenstvo požiaru

Vysoké teploty so sebou prinášajú aj viacero rizík. Jedným z nich je vznik požiarov.

Ilustračný obrázok k článku Výstraha pre okres Nové Zámky: Platí zvýšené nebezpečenstvo požiaru
Zdroj: TASR

Teplé a suché letné počasie v kombinácii s ľudskou neopatrnosťou či ľahostajnosťou často prispieva k ničivým požiarom. Aj preto aktuálne platí na území okresu Nové Zámky najnovšie varovanie vydané Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru. Ide o výstrahu pred vznikom požiarov. Upozornenie zverejnila webová stránka mesta Štúrovo.

Zvýšené nebezpečenstvo požiaru

Zakladať oheň z akýchkoľvek dôvodov môže byť preto nielen pre ľudí, ale aj ich okolie nebezpečné. Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Nových Zámkoch vyhlásilo čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru.

Od 16. júla 2019, od 9:00 platí až do odvolania čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru a to pre celé územie okresu Nové Zámky.

Pravidlá prevencie

Občania

Pre obyvateľov – fyzické osoby platí podľa zákona o ochrane pred požiarmi na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme niekoľko zákazov:

  • fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru
  • vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov
  • spaľovať horľavé látky na lesných pozemkoch, pre ktoré je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru a v ich ochrannom pásme

V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti.

Lesníci

Pravidlá a povinnosti platia aj pre vlastníkov, správcov a užívateľov lesných pozemkov. V lesoch a v ich ochrannom pásme je treba zabezpečiť harmonogram hliadkovacej činnosti. Tiež je potrebné zabezpečiť potrebné množstvo protipožiarneho náradia a udržiavať prejazdové cesty a zdroje vody tak, aby mohli hasiči doraziť na miesto prípadného požiaru.

V prípade kalamity je nutné zabezpečiť urýchlené odstraňovanie dreva a ďalšieho horľavého odpadu z blízkosti objektov či prednostné zabezpečenie prejazdnosti lesných ciest a zvážnic pre hasičskú techniku.

„Pracovné stroje, ako sú lesné kolesové traktory, harvestory a iné vozidlá používajúce sa na spracovanie dreva, je treba vybaviť účinným zachytávačom iskier,“ varujú Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Nových Zámkoch.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM