Anton Hrachovský Rôzne

Vo Dvoroch budú mať novú kanalizáciu: Obec chce na ňu vyčleniť niekoľko miliónov

V obci novozámockého okresu plánujú dobudovať kanalizáciu. Spolu s intenzifikáciou čistiarne odpadových vôd by mala byť pre obyvateľov päťtisícovej obce výrazným prínosom.

Ilustračný obrázok k článku Vo Dvoroch budú mať novú kanalizáciu: Obec chce na ňu vyčleniť niekoľko miliónov
Zdroj: Archív obce Dvory nad Žitavou

Na práce plánované na dvanásť mesiacov predpokladá obecný úrad vynaložiť predbežne 6,47 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (7,77 mil. eur vrátane dane). Na realizáciu projektu chce získať finančné prostriedky Európskej únie a štátu z Operačného programu Kvalita životného prostredia 2014–2020. Žiadosť o nenávratný finančný príspevok bola obci schválená už 21. marca 2016.

„Ide o dielo, ktoré je potrebné vybudovať ucelene a kontinuálne, s minimalizáciou prestojov a s minimalizáciou dopadov na život v obci,“ uvádza sa vo vyhlásenej verejnej súťaži na webe Úradu pre verejné obstarávanie.

Momentálne je obec odkanalizovaná na úrovni 17,81%. Realizáciou projektu sa dobuduje 14 080 metrov stokovej siete, zvýši sa kapacita čistiarne odpadových vôd a lokalita Dvory nad Žitavou bude spĺňať požiadavky smernice EK o čistení komunálnych vôd.

Rozhodujúcim kritériom na vyhodnotenie ponúk má byť cena a uchádzači môžu predkladať ponuky do 16. januára 2017. Zároveň musia predložiť zoznam stavebných prác na vybudovanie alebo rozšírenie kanalizačnej siete, resp. vybudovanie alebo intenzifikáciu čistiarne odpadových vôd za predchádzajúcich päť rokov od vyhlásenia verejného obstarávania. Súhrnná hodnota týchto stavebných prác musí byť minimálne 6 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty.

Pri výstavbe opatrne

Keďže vo Dvoroch nad Žitavou sa nachádza archeologické nálezisko európskeho významu, je nutné pri výstavbe dbať už pred začatím výkopových prác na to, aby pri realizovaní kanalizácie nedochádzalo k poškodeniam vykopávok. Ak bude treba, plán výstavby bude nutné prispôsobiť archeologickému výskumu.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM