Anton Hrachovský Samospráva

V Zámkoch sa začnú budovať cyklochodníky: V ktorej lokalite pribudnú prvé z nich?

V Nových Zámkoch by čoskoro mali pribudnúť viaceré úseky nových cyklotrás. Mesto si pred tromi rokmi nechalo vypracovať urbanisticko-dopravnú štúdiu.

Ilustračný obrázok k článku V Zámkoch sa začnú budovať cyklochodníky: V ktorej lokalite pribudnú prvé z nich?
4
Galéria
Foto: Erika Cserepesová

Štúdia rieši trasovanie cyklistických chodníkov cez celé Nové Zámky. V roku 2019 plánuje radnica začať s ich výstavbou a značením. Podľa magistrátu by sa mali práce realizovať súbežne s plánovanými opravami a údržbou chodníkov.

Začne sa s budovaním cyklochodníkov

„Vytipovali sme úseky, kde by sme mohli zriadiť cyklochodníky so všetkými bezpečnostnými a technickými náležitosťami podľa požiadaviek okresného dopravného inšpektorátu (ODI),“ uviedla vedúca odboru komunálnych služieb mestského úradu Monika Kutenicsová.

Ako uviedla, do plánu opráv je tento rok zaradený aj chodník popri panelákoch na Ulici Ľ. Štúra, ktorý dostane nový asfalt. „Okrem opravy ho chceme rozšíriť čiastočne do zeleného pásu. Potom bude mať celkovú šírku 4,6 metra a na jeho vonkajšej strane bude možné zriadiť cyklistický chodník. Časti pre chodcov a cyklistov budú oddelené. Začali sme obstarávať projekt, po vyhotovení ho predložíme na schválenie ODI. Práce by sa mali začať na jar, tento chodník bude medzi prvými, ktoré tento rok opravíme,“ skonštatovala Kutenicsová.

Od stanice po Podzámsku

Ďalší úsek cyklotrasy vznikne v Letomostí, kde stačí pre cyklotrasu urobiť vodorovné a zvislé dopravné značenie. „Cyklisti sa tak dostanú až na Podzámsku ulicu. Za priechodom z Letomostia na Podzámsku sa má stavať súkromný polyfunkčný objekt. V záväznom stanovisku mesto zaviazalo investora nechať pri objekte voľný pás široký tri metre, kadiaľ chceme cyklochodník predĺžiť až do parčíka za Zámčanom, čo už je centrálny mestský okruh,“ vysvetlila Kutenicsová.

Na priechode z Letomostia cez Ulicu SNP k autobusovej stanici chce mesto nainštalovať aj svetelnú signalizáciu, ktorá umožní bezpečný pohyb chodcov aj cyklistov. „Zosynchronizo­vanie semaforov so signalizáciou na križovatkách pri úrade práce a ďalšou pri čerpacej stanici pomôže vytvoriť zelenú vlnu a urýchliť prejazd hlavným ťahom cez Nové Zámky,“ dodala Kutenicsová.

Prikladáme menšiu fotogalériu z 1. nočnej cyklojazdy v roku 2018, ktorú zorganizovala občianka Erika.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

1. nočnej cyklojazdy v Nových Zámkoch sa zúčastnilo vyše 100 cyklistov
4
Galéria
Foto: Erika Cserepesová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM