Anton Hrachovský Samospráva

Kryty na kontajnery v Zámkoch rozdeľujú poslancov: Názory na ne sa rôznia, VIDEO

Horúcou témou v meste je prekrývanie kontajnerovísk. Časť poslancov túto aktivitu radnice podporuje, zvyšok z nich chce presunúť financie do športovísk.

Zdroj: Dnes24.sk

Jednou z neutíchajúcich tém ostatných mesiacov je v Nových Zámkoch aktivita radnice – prekrývanie existujúcich kontajnerovísk betónovými krytmi. Priestor jej bol venovaný i na zasadnutí Finančnej komisie 23. januára 2019.

Rozporuplné betónové kryty

Predseda komisie Jozef Török vidí v zakrývaní kontajnerovísk prínos. „Rozhodne sa znížil počet "vyberačov“ smetí z kontajnerov. V tomto smere sme dosiahli značné napredovanie. Nevylučujem, že sa to nerobí aj teraz, ale podľa mňa je to určite v menšom objeme," povedal po zasadnutí komisie Török.

Na zasadnutí komisie odznela aj idea o žetónovom systéme na fungovanie kontajnerov. Podľa predsedu Finančnej komisie Jozefa Töröka a vedúceho Finančného odboru MsÚ Petra Veleckého neexistuje záruka, že by sa takýto systém medzi ľuďmi uchytil.

Pred rozhodnutím o prekrývaní kontajnerovísk takáto záruka tiež neexistovala. Hlasujúci poslanci sa mohli oprieť o návrh popisujúci výhody resp. nevýhody dvoch riešení.

Veľký problém je aj v prístupe obyvateľov. Odpad (nielen nadrozmerný) pohodený vedľa kontajnerov nie je ničím výnimočným ani dnes, po ich prekrytí. Častokrát sú plné a ľudia tak nechávajú odpadky obďaleč. Pozitívom je, že smeti nerozfúka vietor, resp. len v minimálnej miere.

Na neplánovanom zastupiteľstve chcelo 12 poslancov predložiť návrh pozastavenia investície 650-tisíc eur do 2. fázy prekrývania kontajnerovísk v roku 2019. Sumu navrhovali presunúť do revitalizácie športovísk – Zimného štadióna, Štadióna na Sihoti, Štadióna L.Gancznera a haly Milénium.

Chceli vyhodnotiť efekt

12 z 25 poslancov rozhodnutie prekrývať kontajnery kritizovalo. Negatívne hlasy sa ozývajú aj od občanov na sociálnych sieťach. „Kontajneroviská sme nechceli stopnúť. Chceli sme, aby sa v roku 2019 nepokračovalo v ďalšej etape prekrývania kontajnerov. Mesto by sa k tomu malo vrátiť vtedy, keď bude jasné, ako to v skutočnosti funguje a či to prispieva k zlepšeniu situácie. Ale vedenie nie je schopné akceptovať, aby mesto počkalo na výsledný efekt. Ušetrené peniaze za rok 2019 sme chceli presunúť do športovísk, ktoré sú v žalostnom stave. Takto sa do nich nikdy nedostanú poriadne financie. Stále sa to len pláta. No druhá strana si ide svoje,“ opísala návrh 12 poslancov Eva Polerecká.

„Pri krytoch na kontajnery boli ľudia v roku 2017 poslancami oklamaní. Povedali, že projekt bude mať dve etapy. Po tej prvej sa mal vyhodnotiť a potom by sa pristúpilo k druhej etape. Nič sa však nevyhodnocovalo, následne sa urobila asi polovica mesta a teraz povedali, že ideme prekryť zvyšok za ďalších 1,3 milióna eur. Mali sme rok-dva počkať a uvidelo by sa. Vadí mi, že nikto z 13 poslancov nie je v stave sa o tom rozprávať. Rovnako ako s garážami,“ dodala Polerecká.

Športoviská vs kryty

„Na športoviská sa dnes odvolávajú poslanci, ktorí pred niekoľkými mesiacmi odmietali dotácie pre športové kluby. Mesto chce financovať kluby aj športoviská. V tomto roku je v rozpočte už schválená investícia na modernizáciu športovej haly Milénium,“ povedal viceprimátor Lukáš Štefánik.

Časť poslancov v minulosti vskutku zablokovala dotácie na šport – išlo o reakciu na nefunkčný systém ich rozdeľovania a tiež o výnimky z už udelených dotácií. Neskôr schválené boli. Nový poslanecký zbor tiež jednohlasne odobril navýšenie navrhovanej 200-tisícovej sumy na šport na rok 2019 na 350-tisíc.

V podobnom duchu ako viceprimátor Štefánik sa vyjadril aj poslanec a predseda Komisie športu Tomáš Straňovský. „Za prekrývanie smetiakov som hlasoval aj ja. Mne a myslím, že aj obyvateľom, sa páčia. Bola by škoda v tom nepokračovať. Peniaze na obnovu športovísk treba nájsť ale nie z toho, čo bolo vyčlenené do iných projektov. Na tento rok je na prerábku Milénia už nachystaných 140-tisíc eur. Halu treba dať najprv pozrieť statikom, pretože práve to je najväčší problém. Strechu, o ktorej hovoria navrhovatelia netreba opravovať, tá nezateká. Treba sa venovať postupne všetkému ale nie takto, že niekto si niečo vymyslí a chce tak získať politické body,“ uviedol Straňovský.

Rovnako sa vyjadril aj poslanec Štefan Danis. „Som presvedčený, že prekrývanie kontajnerov treba dokončiť. Nie je to zlé riešenie z praktického, estetického ani investičného hľadiska. Je to jedno z najlacnejších riešení. V prípade podzemných resp. polopodzemných kontajnerov by nebolo možné vybudovať toľko státí, ktoré máme dnes v meste. Ľudia by museli vynášať odpad ďalej od obydlí,“ vyjadril Danis. „Myslím si, že športoviská treba riešiť, budeme pracovať na tom, aby sa tak čo najskôr stalo. Musí to byť však fundované a v komisiách prediskutované riešenie. Peniaze treba rozložiť na všetky športoviská. Toto by možno nebol dostatočný objem financií a možno by sa to v nich stratilo,“ dodal Danis.

Viceprimátor názor nezmení

„Ak v Nových Zámkoch túto investíciu v polovici zastavíme a peniaze minieme na iné účely, celý kalendárny rok 2019 sa s kontajnermi na komunálny odpad nič robiť nebude – teda časť mesta ďalej bude mať kontajnery odokryté, vystavené vetru a záujmu „vyberačov“ kontajnerov. Potom uplynú ešte ďalšie mesiace, kým sa vysúťaží akékoľvek iné riešenie kontajnerov – a sme v polovici roka 2020. Nech teda táto otázka príde na rokovanie zastupiteľstva kedykoľvek, ja osobne svoj názor meniť nebudem,“ uviedol v rozhovore pre mestský web viceprimátor.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Jednou z horúcich tém v Nových Zámkoch je prekrývanie kontajnerovísk
13
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM