Anton Hrachovský Správy

V okrese Nové Zámky začala žatva: Odhady o jej úspešnosti sú ešte predčasné

S nástupom leta a začiatkom letných prázdnin sa začína hlavné obdobie poľnohospodárskych prác - žatva. Týka sa aj novozámockého regiónu.

Ilustračný obrázok k článku V okrese Nové Zámky začala žatva: Odhady o jej úspešnosti sú ešte predčasné
Zdroj: TASR

Kombajny vyšli naplnilo do polí zatiaľ najmä v južných a juhozápadných regiónoch Slovenska. Žatva sa začala v 26. týždni predovšetkým v okresoch v južných častiach Slovenska. Uviedla to pre Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Žatva začala v okrese Nové Zámky

Hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory dodala, že žatva sa ešte len začala a až keď bude obilie v skladoch, možno zhodnotiť, do akej miery bola tohtoročná žatva úspešná.

V 26. týždni predovšetkým v okresoch Galanta, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Senica, Trenčín, Levice, Veľký Krtíš, Lučenec, Trebišov a Michalovce.

Jej výsledok ovplyvňuje každá hodina zostávajúca do zberu, lebo môže znamenať optimálne počasie, ale aj zahorenie obilia, ale napríklad aj úplné zničenie porastov vplyvom poľahnutia, ľadovca, či prívalových dažďov. Preto akékoľvek odhady sú podľa nej veľmi predčasné a čisto teoretické.

Levickí poľnohospodári začali kosiť skoré odrody pšenice, ozimného jačmeňa a ozimného hrachu. V okrese Komárno je aktuálne pozberaných už viac ako 12 % výmery ozimného jačmeňa a 45 % výmery repky.

V Trnavskom regióne sa podľa nej práce začali zberom repky a jarných jačmeňov. Žatvu v niektorých lokalitách ovplyvnia aj hraboše, ktoré sa na trnavskej tabuli extrémne premnožili a už týždne tamojším poľnohospodárom požierajú úrodu.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM