Správy

Unikátne DOBOVÉ zábery vás prenesú v čase: Ako vyzerali prvomájové oslavy v Nových Zámkoch?

Pripomíname si Sviatok práce. Spomínate si, ako sa oslavoval v minulosti? Priblížte si atmosféru, ktorá panovala v novozámockých uliciach počas prvomájových sprievodov.

Ilustračný obrázok k článku Unikátne DOBOVÉ zábery vás prenesú v čase: Ako vyzerali prvomájové oslavy v Nových Zámkoch?
39
Galéria

Pionierske rovnošaty, mávatká, transparenty či oslovenia súdruh a súdružka. V minulosti sa Sviatku práce prikladal oveľa väčší význam ako dnes.

Prvýkrát sa 1. máj oslavoval v roku 1890 v Rakúsko-Uhorsku vrátane Čiech, v Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Švédsku, Švajčiarsku, USA a ďalších krajinách. Rozmach prvomájových akcií pracujúcich na celom svete nastal po roku 1917.

Neodmysliteľné sprievody

V Československej republike sa začal oficiálne sláviť v roku 1919. V čase socialistického zriadenia sa na 1. mája konali tradičné prvomájové manifestácie a sprievody, na tribúnach stáli predstavitelia vládnucej komunistickej strany.

Sviatok práce sa v minulosti s obľubou oslavoval aj v Nových Zámkoch.

Ulice sa zaplnili obyvateľmi každého veku, študenti už týždne predtým nacvičovali program, ktorý v „Deň D“ predvádzali pred tribúnami s funkcionármi.

Návrat do minulosti

Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich.

V dnešnej dobe sláva prvomájových osláv opadla. Aj tak však obce a mestá organizujú rôzne kultúrno – spoločenské podujatia, ako je napríklad stavanie mája.

Ako to vyzeralo v uliciach Nových Zámkov počas osláv 1. mája v minulosti si môžete pozrieť na záberoch z rokov 1974 a 1977, ktoré pochádzajú z archívu Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie lákavé články

Zábery prvomájových osláv v Nových Zámkoch z rokov 1974 a 1977
39
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM