Správy
Takto prebiehala revolúcia v Zámkoch: Zlomové okamihy Novembra 89 deň po dni
Tento víkend si pripomíname okrúhlych 30 rokov od udalostí, ktoré znamenali veľkú zmenu nielen v životoch Novozámčanov. Novembrová revolúcia v roku 1989 naplno zasiahla aj naše mesto. Prinášame vám prehľad kľúčových okamihov v Nových Zámkoch.
Zdroj:
Dnes24.sk
Nežná revolúcia v Nových Zámkoch nevypukla 17. novembra ako v Prahe či iných mestách, kde sa štrngalo kľúčmi, no napriek tomu k nám predsa dorazila. Prečítajte si, ako prebiehala, od prvých náznakov revolúcie.
- 19. november 1989 – Konala sa prvá spontánna demonštrácia na Hlavnom námestí pred Domom odborov v Nových Zámkoch. Prvým rečníkom demonštrácie bol Juhász R. József.
- 27. november 1989 (pondelok), 12:00 – 14:00 – Generálny štrajk na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch.
- 27. november 1989 – v Nových Zámkoch bol založený Mestský koordinačný výbor(MVK). Jeho zloženie pozostávalo zo zástupcov štrajkových výborov z jednotlivých závodov. Jeho program sa stotožňoval s programom Celoslovenského koordinačného výboru a s Vysokoškolským koordinačným výborom.
- 27. november 1989 (pondelok večer) – Zakladanie štrajkových a koordinačných výborov v novozámockých podnikoch a organizáciách. Založená občianska iniciatíva Verejnosť proti násiliu nášho okresu (VPN). Bola zložená z radov študentov, robotníkov, pracujúcej inteligencie aj z členov KSČ. Vznikla aj spontánna občianska iniciatíva Občianske fórum obyvateľov mesta. Založená bola v pivničných priestoroch Csemadoku.
- 29. november 1989 (streda) – Občianski aktivisti a novozámockí funkcionári, zasadli za prvý „okrúhly stôl“. Konalo sa tu predkladanie požiadaviek predstaviteľom straníckej a štátnej moci, občianskymi aktivistami.
- December 1989 – Vytváranie štruktúr Verejnosť proti násiliu (VPN) a Maďarskej nezávislej iniciatívy (MNI). Vznikli prvé kontakty s centrálou VPN v Bratislave, prostredníctvom študentského hnutia a umelcov. Prvými predsedami VPN a MNI sa stali Vlastimil Vicen a Balázs Ferenc. Odstúpili bývalí funkcionári Mestského národného výboru (MsNV), okrem tajomníka Ladislava Blaška.
- 9. december 1989 – Verejné stretnutie VPN v mestskom amfiteátri, pri príležitosti MD Ľudských práv.
- 15. december 1989 – Dialóg vo veľkej sále Domu kultúry Roh, s vedením mesta a okresu na voľnú tému.
- 18. december 1989 – Dialóg o kultúre v Csemadoku.
- 21. december 1989, 13:00 – Sviečkový pochod študentov na protest proti režimu v Rumunsku.
- 22. december 1989, 17:30 – Solidarita s Rumunskom. V rámci protestnej manifestácie na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch, predkladajú MsKV a MNI občanom výzvu na pomoc Rumunsku. Občania manifestovali proti krvavým udalostiam v Rumunsku.
- 23.december 1989 – Od rána sa na Hlavnom námestí konala verejná zbierka šatstva a potravín pre trpiaci rumunský ľud.
- 23. december 1989 – Ulice Nových Zámkov zdobia predvolebné plagáty.
- 24.december 1989 – Cesta humanitárnej pomoci do Temešváru. Z Nových Zámkov odišli do Rumunska dva naložené kamióny s posádkami, odovzdať vyzbierané jedlo a šatstvo.
- 25.december 1989 – Temešvár. Vykladanie zásielok z Nových Zámkov a cesta späť.
- December 1989 – Na Novozámockom gymnáziu bolo založené Učiteľské fórum a hnutie Verejnosť proti násiliu.
- 21. a 22. december 1989 – Obyvatelia Nových Zámkov sa zhromaždili na Hlavnom námestí, aby vyjadrili súcit s obeťami rumunských demonštrácií.
- 12. január 1990 – Prvý okresný snem VPN v Dome kultúry Roh, v Nových Zámkoch. Vytvorenie okrúhlych stolov za účasti predstaviteľov VPN a odborov v jednotlivých podnikoch a organizáciách, za účelom prevedenie zmien vo svojom vedení.
- 24. január 1990 – Vychádza prvé číslo týždenníka Slobodný občan – Szabad Polgár. Časopis bol vydávaný okresným koordinačným výborom VPN a MNI.
- 25. január 1990 – Míting vo veľkej sále Domu kultúry, s cieľom spropagovať nové periodikum.
- 15. február 1990, 15:00 – Demonštrácia pred kinom Mier proti voľbe predsedu ONV.
- 7. marec 1990, 16:00 – Míting VPN na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch, na základe OKV VPN na protest proti pomerom na odbore kultúry ONV, závodov Sigma a Tesla, kde komunistickí funkcionári odmietali odstúpiť z vedúcich funkcií.
- 5. apríl 1990 – Zasadnutie pléna MsNV, na ktorom sú menovaní noví poslanci VPN a MNI.
- 20. apríl 1990 – FMK-MNI v Mužli. Maďarskí liberáli si založili svoju organizáciu ako revolučné hnutie na pod názvom Maďarská nezávislá iniciatíva (MNI) Független Magyar Kezdeményezés (FMK). MNI mala istý čas charakter hnutia podobne ako Verejnosť proti násiliu (VPN) a na jej hodnotový systém značne vplývala aj časť vzorov, ktoré vznikli vo VPN.
- 1. máj 1990 – Rómske zhromaždenie na Majzonovom námestí v Nových Zámkoch.
- 1. máj 1990 – Likvidovanie výstavy FMK na novozámockej plavárni.
- 16. mája 1990 – Prelepovanie volebných plagátov v Nových Zámkoch.
- 22. mája 1990 – Volebná kampaň VPN – FMK – MNI v Dome odborov Nové Zámky, ktorej sa zúčastnili Ladislav Košťa, Martin Huba, Zászlós Gábor a Szomolányiová.
- 30. máj 1990 – Návšteva Alexandra Dubčeka v Nových Zámkoch, predvolebný míting s Dubčekom.
- 30. máj 1990 – Alexander Dubček v novozámockej nemocnici.
- 4. jún 1990 – Václav Havel prechádza cez Nové Zámky. Prejazd prezidenta ČSFR Václava Havela, našim mestom v rámci predvolebnej kampane.
- 5. jún 1990 – Míting SNS na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch.
- 8. – 9. jún 1990 – Prvé slobodné voľby. Za mesto Nové Zámky, boli zvolení do zastupiteľských orgánov, títo poslanci: SNR- Karol Szokol (VPN), FZ SL – Viliam Soboňa (VPN), FZ SN – Vlastimil Vicen (VPN) FZ, SN – Karol Gémesi (MNI). Novozámocké ulice zdobili kontroverzné volebné plagáty. Odstúpil posledný pôvodný funkcionár MsNV, tajomník Ladislav Baška. Rada MsNV poverila zastupovaním funkcie tajomníka MsNV Ondreja Bertu, do vykonania prvých slobodných komunálnych volieb.
- 14.1. 1991 – Na Mestskom sneme VPN bola zvolená nová Mestská rada VPN.
- 26. 1. 1991 – Na Okresnom sneme VPN v Nových Zámkoch bola zvolená nová Okresná rada VPN.
- 1991 – Za primátora mesta Nové Zámky, bol zvolený Ondrej Csanda
Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.
Foto: Ondrej Berta, Juraj Horváth
Zdroj:
Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk