Viktória Botošová Správy

Generálny štrajk na Hlavnom námestí v Zámkoch: Pozrite si unikátne FOTO z Novembra 89

Novembrová revolúcia v roku 1989 naplno zasiahla aj naše mesto. V rámci nášho seriálu k téme november 89 vám tentokrát prinášame Generálny štrajk na Hlavnom námestí.Pozrite si unikátne FOTO..

Ilustračný obrázok k článku Generálny štrajk na Hlavnom námestí v Zámkoch: Pozrite si unikátne FOTO z Novembra 89
Zdroj: Dnes24.sk

Nežná revolúcia v Nových Zámkoch nevypukla 17. novembra ako v Prahe či iných mestách, kde sa štrngalo kľúčmi, no napriek tomu k nám predsa dorazila. O zlomových okamihoch Novembra 89 deň, sme vás informovali v článku – Takto prebiehala revolúcia v Zámkoch. Na novembrové udalosti, zaspomínal aj známy DJ Čuky – Policajné kontroly a skúšky každé dva roky.

  • 27. november 1989 (pondelok), 12:00 – 14:00 – Generálny štrajk na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch.
  • 27.november 1989 – v Nových Zámkoch bol založený Mestský koordinačný výbor(MVK). Jeho zloženie pozostávalo zo zástupcov štrajkových výborov z jednotlivých závodov. Jeho program sa stotožňoval s programom Celoslovenského koordinačného výboru a s Vysokoškolským koordinačným výborom.
  • 27.november 1989 (pondelok večer) – Zakladanie štrajkových a koordinačných výborov v novozámockých podnikoch a organizáciách. Založená občianska iniciatíva Verejnosť proti násiliu nášho okresu (VPN). Bola zložená z radov študentov, robotníkov, pracujúcej inteligencie aj z členov KSČ. Vznikla aj spontánna občianska iniciatíva Občianske fórum obyvateľov mesta. Založená bola v pivničných priestoroch Csemadoku.

Pre viac fotografií z novembrových udalostí, navštívte Výstavu '89 – Pád komunizmu v Nových Zámkoch, bude pre verejnosť sprístupnená od 14. novembra do 28. februára budúceho roka v Múzeu Jána Thaina.

Foto: Ondrej Berta

27.november 1989 - Nové Zámky
31
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM