Anton Hrachovský Samospráva

Rozšírenie kamerového systému v Zámkoch by zvýšilo bezpečie: Problémom sú financie

Na bezpečnosť obyvateľov dohliada v Nových Zámkoch mestská polícia aj pomocou bezpečnostných kamier. Rozšírenie ich počtu však najčastejšie naráža na problém financií.

Ilustračný obrázok k článku Rozšírenie kamerového systému v Zámkoch by zvýšilo bezpečie: Problémom sú financie
Zdroj: TASR

Novozámocký poslanec Peter Podbehlý má pripravený návrh, ktorý by mal podľa neho pomôcť pri objasňovaní protispoločenského konania. Ako povedal, konzultoval ho s náčelníkom mestskej polície Jozefom Tökölym.

Podbehlý ho chcel predložiť už na aprílovom mestskom zastupiteľstve, na ktorom primátor vyhovel petícii občanov ohľadom (ne)budovania denného cenrtra pre sociálne slabších na Bratislavskej ulici. Ide o reakciu na tragickú udalosť, keď páchateľ v Nových Zámkoch polial žene tvár kyselinou. Tá útok neprežila. Zastupiteľstvo však po vyhovení petícii skončilo a na ďalšie body programu nedošlo.

Nahrávanie na kamery

„Vo veľa prípadoch k zadržaniu páchateľa môžu pomôcť práve aj záznamy z kamier. Týmto opatrením by sme mali dať jasný signál, že nám nie je ľahostajná otázka života a zdravia našich občanov. Cieľom projektu nie je robiť z nášho mesta „policajné mesto“. Systém by nemusel byť nonstop napojený na monitory. Nemusela by byť zabezpečená potreba monitorovania pracovníkmi mestskej polície,“ navrhuje Podbehlý s tým, že záznamy by sa mohli uchovávať niekoľko dní a následne by sa automaticky prepisovali. Záznam z kamier by sa použil iba v odôvodnených prípadoch.

„Vhodnou propagáciou by sme tiež mohli dať do budúcna signál aj pre prípadných budúcich páchateľov trestnej ako aj inej protispoločenskej činnosti. Ja by som bol osobne rád, aby sme tento systém využívali čo najmenej. Som názoru, že radšej ho mať a nepoužiť, ako nemať a potrebovať. Chcem zdôrazniť, že akékoľvek výdavky na bezpečnosť obyvateľov by mali byť v kontexte ochrany životov obyvateľov nášho mesta zanedbateľné,“ dodáva Podbehlý.

Hlavným problémom financie

Ako to už často býva, hlavným problémom pri obstaraní ďalších kamier sú financie. Nákup kamier sa v Nových Zámkoch realizuje buď z mestského rozpočtu alebo zo štátnych dotácií.

„Na rok 2019 nám bolo schválených 10-tisíc eur, čo je podľa môjho názoru samozrejme málo, nakoľko z tejto sumy sa nám podarí rozšíriť kamerový systém o 6 až 7 kamier. Suma záleží od kvality kamery a technického príslušenstva. Zavedením kamier v určitých lokalitách je situácia stabilizovaná. Vítam každú možnosť rozšíriť kamerový systém mesta Nové Zámky,“ povedal náčelník mestskej polície Jozef Tököly.

„Na rok 2019 sme v rámci prevencie kriminality v našom meste požiadali Radu vlády SR o príspevok 30-tisíc eur zo štátneho rozpočtu na kamerový systém. Neviem, ako sa kompetentní rozhodnú a či požadovanú dotáciu dostaneme. Pred dvomi rokmi sa nám podarilo získať 30-tisíc eur. V roku 2018 sme tiež žiadali o dotáciu, avšak bezúspešne,“ dodal Tököly s tým, že mestská polícia tak v roku 2018 využila na bezpečnostné kamery 12-tisíc eur z mestského rozpočtu.

„Rozširovanie ako aj rekonštrukciu starých, niekoľkoročných kamier riešime koncepčne, samozrejme, čo je najdôležitejšie – podľa finančných prostriedkov. Bez toho, aby sme čakali na tragickú udalosť,“ uviedol policajný náčelník.

Okrem financovania je nutné vyriešiť niekoľko ďalších prekážok ako je rozšírenie monitorovacieho zázemia, keďže aktuálna miestnosť je už plná monitorov. Ďalej je to podľa Tökölyho technické zabezpečenie prenosu signálu, celý systém totiž funguje inak, než napríklad v obchodných domoch.

Tököly preferuje do budúcnosti využívanie stacionárnych kamier, nie rotačných. Práve v prípade rotačných kamier môže dôjsť k situácii, keď sa kamera otáča, napriek tomu, že v jej aktuálnom zábere sa deje dáka nekalá činnosť. „Radšej dáme tri stacionárne namiesto jednej rotačnej, aby sme mali pokrytý celý priestor,“ vysvetlil Jozef Tököly.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM