Anton Hrachovský Samospráva

Pri nemocnici vyrúbali aj pôvodné stromy: Ochranár hovorí o necitlivom zásahu, VIDEO

V okolí starej nemocnice v Nových Zámkoch bola vyrúbaná takmer stovka drevín a stromov. Medzi obyvateľmi sa strhla búrlivá debata. Situáciu si obzrel aj ochranár a člen Štátnej ochrany prírody SR.

Zdroj: Dnes24.sk

V závere februára 2019 zarezonoval medzi obyvateľmi Nových Zámkov masívny výrub stromov v lokalite pri starej nemocnici a pri brehu Jazera dôchodcov. Okresný úrad v Nových Zámkoch hovorí o legálnom výrube náletových drevín. Radnica vyhlásila, že na mieste výrubu chce v budúcnosti vybudovať park.

Zmizli aj pôvodné stromy

Na našu otázku, čo sa bude so spíleným drevom diať, aká bola druhová skladba vyrúbaných stromov a v akom počte sme odpoveď z radnice doposiaľ nedostali. Časť z toho však zistil zoológ Štátnej ochrany prírody a ochranár Jozef Lengyel z Nitrianskeho Hrádku.

Jozef Lengyel zistil, že vyrúbaných bolo aj viacero pôvodných a neoznačených drevín.

Na žiadosť viacerých občanov sa vydal do predmetnej lokality, kde zinventarizoval výrub. Podľa jeho zistení bolo bolo vyrúbaných 48 nepôvodných, tzv. alochtónnych drevín, ako sú pajasene žliazkaté, javory jaseňolisté a 1 agát biely.

„Vonkajší obvod kmeňa nad 40 cm malo 18 drevín a vonkajší obvod kmeňa/pňa pod 40 cm malo 30 drevín,“ uvádza Jozef Lengyel v príspevku na sociálnej sieti. Okrem uvedených „padli“ podľa neho aj pôvodné – nenáletové dreviny. Tie však radnica vo svojom vyjadrení nespomína.

„Ďalej som zistil že bolo vyrúbaných 29 domácich – pôvodných druhov drevín (autochtónnych), pričom všetky jedince neboli farebne označené ani na päte kmeňa stromov. Vonkajší obvod kmeňa/pňa nad 40 cm malo 5 z nich (slivky myrabelky, topoľ, vŕba biela) a 24 malo vonkajší obvod kmeňa pod 40 cm (slivky myrabelky, orechy kráľovské, jasene úzkolisté, javory mliečne, topoľ sivý, čerešne vtáčie). Zároveň sa zistil výrub 15 stromov bazy čiernej, z ktorých sa našli ešte pníky,“ pokračuje člen Štátnej ochrany prírody SR vo výpočte, ktorého výsledok sa podľa ním poskytnutých informácií zastavuje na čísle 92.

Ekosystém na Sihoti je tiež domovom viacerých druhov živočíchov.

V období rokov 2000–2019 Jozef Lengyel zistil, že v lesoparku Sihoť a na priľahlých dvoch jazierkach žije 60 druhov vtákov, 3 druhy cicavcov, 3 druhy obojživelníkov a 2 druhy plazov.

Treba preveriť súhlas na výrub

„Na približne troch miestach bolo zistené, že bager poškodil radlicou aj historické kamenné obloženie tzv. starej hrádze na ktorej stojí starý múr starej nemocnice,“ dodáva Jozef Lengyel.

„Bude dôležité overiť, či bol vydaný súhlas aj na likvidáciu krovín nad 20 m2 a či bol vydaný súhlas aj na výruby pôvodných druhov drevín, s vonkajším obvodom kmeňa nad 40 cm a tiež na ostatné domáce druhy, ktoré možno brať vzhľadom na mladý vek a tenké kmienky ako kroviny,“ vysvetľuje Lengyel. „Výrub na brehoch Jazera dôchodcov nesie znaky pomerne narýchlo robenej akcie, ktorá nesie znaky typickej tzv. lesníckej ťažby,“ dodáva.

Ako vo svojom príspevku uviedol, prípad by mala preveriť Slovenská inšpekcia životného prostredia, na ktorú už bol podaný podnet.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

V okolí starej nemocnice došlo k výrubu desiatok stromov
10
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM