Anton Hrachovský Správy

Odpad do prírody nepatrí: V novozámockom Berku pribudla náučná tabuľa

V lesoparku Berek v Nových Zámkoch pribudla náučná tabuľa na usmernenie návštevníkov. Informuje o tom, ako dlho sa rozkladá odpad v prírode.

Ilustračný obrázok k článku Odpad do prírody nepatrí: V novozámockom Berku pribudla náučná tabuľa
Zdroj: Štefan Pivoda - archív

Správanie ľudí často devastuje prírodu a tento jav sa vyskytuje aj na Slovensku či priamo v Nových Zámkoch. Či už je to odhadzovanie odpadkov v prírodných oblastiach ale i na sídliskách. Väčšinou sa stačí vykloniť z balkóna v paneláku a naskytne sa nám nepríjemný pohľad na zem s vyhodeným odpadom.

Odpad do prírody nepatrí

Práve v prípade odhadzovania odpadkov v lesoparku Berek by mohla jeho návštevníkom pootvoriť oči nová náučná tabuľa, ktorú osadila partia z OZ Za Nové Zámky.

Tabuľa znázorňuje rôzne typy odpadkov a zároveň informuje, koľko času treba, aby sa to-ktoré smetie v prírode rozložilo. Dozvieme sa teda, koľko trvá proces rozkladu napríklad pri oleji, papieri, plaste, cigarete alebo skle. Informačnú tabuľu možno nájsť na hrádzi pred Bereckým mostom.

V meste podobná tabuľa chýbala

„Podobnú tabuľu umiestnili už na stovkách iných miest po celom svete, no u nás v Nových Zámkoch zatiaľ žiadna nebola. Povedali sme si, že je to škoda, ktorú treba napraviť a ísť Novozámčanom príkladom. Príroda a naše okolie je dôležité, ale bohužiaľ dosť zanedbané,“ vysvetlil Štefan Pivoda, jeden z tých, ktorí tabuľu osádzali.

„Mrzí nás, že toľkým Novozámčanom je ešte stále ľahostajné, ako vyzerá ich okolie a príroda. Inak by sme nevideli toľko odpadu okolo nás. Boli by sme radi, keby aj mesto bolo aktívnejšie v tejto oblasti, od komunikácie tejto problematiky cez rôzne iniciatívy, až po rôzne aktivity. Veríme, že táto tabuľa je iba jedným zo spôsobov ako prinútiť ľudi, aby viac hovorili a rozmýšľali nad touto vecou a že podobných iniciatív bude časom od rôznych subjektov čo najviac,“ dodal Pivoda.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM