Ocenenie za prácu so životným prostredím: Spoznali sme Zelené školy v Zámkoch
Je dôležité budovať u žiakov enviromentálne cítenie a zapájať ich do praxe. Snažia sa o to aj v niektorých novozámockých školách.
Ktorékoľvek školské zariadenie sa ním pochváliť nemôže. Medzinárodný certifikát Zelená škola a vlajku Eco-Schools získali v upynulých dňoch dve novozámocké základné školy.
Zelené školy aj v Zámkoch
Certifikát oceňuje aktivity školy pri ochrane životného prostredia a jej spoluprácu s miestnou komunitou. Zelená škola je najväčším environmentálnym programom na svete. Zapojených je doň vyše 52-tisíc škôl zo 67 krajín sveta na všetkých kontinentoch. Z toho 345 škôl je na Slovensku.
„Táto cena je uznaním za to, že veríte, že vaše skutky majú globálny dopad a menia nielen vašu vlastnú krajinu, ale takisto aj životy mladých ľudí, ktorí žijú v Afrike, Ázii, Austrálii, v podstate v akejkoľvek časti našej Zeme,“ poďakoval sa za aktivity škôl riaditeľ medzinárodnej siete Eco schools Pramod Kumar Sharma.
Na Slovensku získalo túto vlajku, certifikát či diplom 103 škôl, ktoré sa v uplynulých dvoch rokoch podujali na environmentálnu výchovu a žiakov prakticky zapojili do diania. Medzi nimi sú aj dve novozámocké školy – Základná škola na Mostnej ulici a Katolícka spojená škola v Nových Zámkoch.
Hybnou silou sú žiaci
Cieľom programu Zelenej školy je znížiť vplyv školy na životné prostredie. Učiteľov a žiakov vedie k systematickej práci a riešeniu problémov školy i prostredia, v ktorom žijú. Zúčastnení si tento rok mohli vybrať jednu zo 7 tém – voda, odpad, energia, potraviny, doprava a ovzdušie, zelené obstarávanie a úradovanie, zeleň a ochrana prírody.
Katolícka spojená škola v Nových Zámkoch je do programu zapojená už 5. rok. V uplynulom certifikačnom období (2016–2018) pracovala na téme ´Odpad´.
„Hybnou silou programu na škole sú predovšetkým žiaci. Počas uplynulého obdobia v kooperácii s učiteľmi a rodičmi absolvovali množstvo aktivít zameraných na hlavný cieľ dvojročného snaženia – Znížiť množstvo komunálneho odpadu o 20%. Počas dvoch rokov naša škola podnikla niekoľko výučbových aktivít, ktoré viedli z naplneniu cieľa a uvedomeniu si potreby triediť odpad. Navštívili sme triediace linky na plastový odpad, do školy sme pozvali zástupcov spoločnosti, ktorá druhotne spracováva odpad, deti sa prostredníctvom prednášok a prezentácii obohatili o nové vedomosti a postupy. V súlade s cieľom plánu v téme ODPAD naša škola zabezpečila smetné nádoby na triedený odpad, ktoré sú osadené v interiéri školy,“ vyjadrila sa pre mestské noviny Castrum Novum Adriana Šajtošová, koordinátorka programu Zelená škola v Katolíckej spojenej škole
Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.
Foto: ilustračné