Nové Zámky si pripomenú SNP v piatok
Spomienkové zhromaždenie pri príležitosti 68. výročia SNP si pripomenieme v Nových Zámkoch 31. 8. 2012 o 17. hod. pri Pamätníku obetiam násilia na Michalskej bašte. Celonárodné oslavy SNP sa uskutočnili 29. augusta v areáli Múzea SNP v Banskej Bystri
Čo bolo Slovenské národné povstanie.
Koncom roka 1943 sa na Slovensku sformoval odboj, ktorý vyvrcholil 29. 8. 1944 vypuknutím Slovenského národného povstania. Jeho cieľom bolo oslobodiť naše územie od nemeckého vplyvu a obnoviť Československo.
Centrom Povstania bola Banská Bystrica. Partizáni boli obyvatelia, ktorí sa spojili s časťou Slovenskej armády do otvoreného boja proti Nemcom. Spolu bojovalo asi 60 000 vojakov a okolo 18 000 partizánov.
Okrem Slovákov sa k Povstaniu pripojili aj príslušníci iných národností.
Povstalci mali spočiatku prevahu najmä pri bojoch v hornatom teréne, boli však zle vyzbrojení. Nemcov bolo menej, cca 45 000, no mali ťažké zbrane – delá, tanky a lepšie velenie.
Najťažšie boje prebiehali pri Strečne, Hronskej Dúbrave, pri Telgárte a v Rajeckej doline. Partizáni využívali letisko Tri Duby a Zolná. Pomoc zo Sovietskeho zväzu sa po čase obmedzila na dodávky zbraní, streliva a liekov.
Už počas SNP sa na naše územie dostala Červená armáda a 1. Československý armádny zbor. 6. 10. 1944 po 80 dňoch bojov prekročili ruské vojská naše hranice cez Dukliansky priesmyk, potom pokračovali v oslobodzovaní Slovenska. Obsadením Banskej Bystrice 27. 10. 1944 sa Povstanie skončilo.
Pokračovali však represálie na civilnom obyvateľstve. V tyle Wehrmachu sa ocitlo mnoho ozbrojených skupín, ktoré vyvíjali činnosť.
Nemecké jednotky sa počas protipartizánskych akcií dopúšťali vrážd, hromadných popráv a vypaľovania podhorských dedín a samôt. Ku jednej z prvých tragédií došlo ešte v septembri. Ku najväčším krutostiam a násilnostiam došlo až po potlačení povstania. Známe sú hromadné popravy v Kremničke, vraždilo sa v Martine, Kremnici, v Ráztockej doline pri Nemeckej, Slovenskej Ľupči, Dubnici nad Váhom a ďalších mestách a obciach.
Jeden z najhorších zločinov na území Slovenska sa udial v Tokajíku 19.novembra 1944. Toho dňa tam nacisti postrieľali mužských obyvateľov a dedinu vypálili. Vypálené boli aj ďalšie osady a obca. Popolom ľahol Ostrý Grúň, Kľak (o obidve obce sa postarala smutne preslávené špeciálne komando Edelweiss) a ďalšie. Tieto akcie a zverstvá pokračovali prakticky až do oslobodenia na jar roku 1945.
**Po oslobodení história SNP podliehala mnohým vplyvom. Bol tu vplyv komunistov a Sovietskeho zväzu s jeho nedôverou voči všetkému nekomunistickému. Bol tu vplyv Londýna a prezidenta Beneša, ktorý neuznával Slovákov, boli tu vzájomné trenice medzi vojakmi a partizánmi…
Tých vplyvov okolo povstania bolo veľmi veľa. Preto sa dá len obdivovať, čo tí, ktorí sa 29.augusta postavili na nemeckým jednotkám na odpor dosiahli. Celé dva mesiace dokázali vzdorovať jednej z najlepších armád tej doby.
Kým slovenská povstalecká armáda bola zložená z jednotiek druhého sledu, častokrát len pomocných a ich štruktúra a skúsenosti až na výnimky odpovedali stavu z roku 1938, nemecké jednotky, ktoré zasahovali proti povstaniu patrili v niektorých prípadoch ku tomu najlepšiemu, čo mohol Wehrmacht ponúknuť. Kvalita výzbroje bola jednoznačne na strane nemeckého protivníka, rovnako aj palebná sila. **
V týchto podmienkach je potrebné oceniť, že povstalci vydržali vzdorovať celé dva mesiace. Len pre porovnanie: francúzska armáda, ktorá mala prísť na jeseň roku 1938 Česko-Slovensku na pomoc, sa pri nemeckom útoku roku 1940 položila za dva týždne.
[Súvisiace články [link=http://www.novezamky24.sk/clanky?extend.141675_Muzeum-SNP-chce-zverejnovat-osudy-obycajnych-ludi]TU[/link]