Anton Hrachovský Správy

Koronavírus a seniori: V domove sociálnych služieb by mohli mať odberné miesto

Starí ľudia žijúci v domovoch dôchodcov sú jednou z najohrozenejších skupín obyvateľstva. Ako sa so situáciou vyrovnávajú v zariadení Vek nádeje v Nových Zámkoch?

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus a seniori: V domove sociálnych služieb by mohli mať odberné miesto
6
Galéria
Foto: Anton Hrachovský

Infekcia pľúc najmä u seniorov môže mať v ich veku fatálne následky, čo sa vlastne už aj potvrdilo, nielen vo svete ale aj na Slovensku.

V ostatných dňoch prichádzajú v súvislosti pandémiou COVID-19 tragické správy z viacerých kútov Slovenska. Novému ochoreniu podľahlo viacero klientov zariadení pre seniorov, či už išlo o ľudí z Pezinku, Martina alebo Batizovciec.

Jedno z miest, v ktorých novozámockí seniori trávia jeseň života je zariadenie sociálnych služieb Vek nádeje. Služby poskytuje 190 obyvateľom, o ktorých sa stará takmer 140-členný tím zamestnancov rozdelených do nepretržitých smien. V aktuálnej situácii bolo nutné pristúpiť aj tu k viacerým opatreniam.

Opatrenia

Vedenie zariadenia pristúpilo k zásadným opatreniam už od 6. marca 2020.

„Situáciu v súvislosti a ochorením Covid-19 intenzívne vnímame od začiatku správ z Číny. V rámci prevencie pred klasickou chrípkou sme pristúpili ešte pred potvrdením prípadu na Slovensku k odporúčaniu na dodržiavanie zákazu návštev,“ uviedol pre Dnes24 riaditeľ zariadenia Peter Mészáros.

Rovnako od marca sa pri nástupe na smenu každému zamestnancovi meria telesná teplota. Sledujú sa aj fyziologické funkcie u všetkých obyvateľov a to aj viackrát denne.

„Akonáhle sa u niektorého z nich objavia príznaky podobné chrípke alebo iným respiračným ochoreniam, pristupujeme k nemu, ako keby mohol mať Covid-19. Izolujeme obyvateľa a jeho stav okamžite konzultujeme s jeho ošetrujúcim lekárom,“ informuje riaditeľ.

Predbehli vládu

Na Slovensku je ešte stále nedostatok ochranných prostriedkov. Vo Veku nádeje sú zabezpečení na 5 až 7 dni plného fungovania bez nutnosti vstúpiť do zariadenia.

„Naše zariadenie sa začalo pripravovať vopred. Vieme, že situáciu nemôžeme podceniť. Rovnako sme vytušili, že začne v spoločnosti panika a bude nedostatok týchto pomôcok,“ prezradil Mészáros.

Podľa riaditeľa vynaložil ústav v posledných týždňoch 4 až 5-násobne viac financií na kúpu dezinfekčných prostriedkov a ochranných pracovných pomôcok pre zamestnancov než inokedy.

„Od začiatku sme si vo vlastnej réžii v spolupráci s dobrovoľníkmi zabezpečovali rúška a zamestnanci ich nosili počas celej smeny. A to všetko ešte v čase, keď tieto opatrenia neboli prikázané vládou. V priestoroch zariadenia sa intenzívne vykonáva dezinfekcia všetkých plôch. V najbližších dňoch očakávame kompletnú hĺbkovú dezinfekciu našich priestorov aj profesionálnou firmou. Máme tri budovy, bude to pre nás znamenať vynaloženie nemalých finančných prostriedkov. U zamestnancov, u ktorých sa čo i len v domácnosti vyskytla pozitívna cestovateľská anamnéza bola nariadená domáca 2-týždňová karanténa,“ dodal Mészáros.

Čakajú, kým sa rozhýbe kraj

V zariadení zatiaľ otestovali iba troch obyvateľov. Výsledky boli negatívne. Testovaní by však mali byť všetci zamestnanci a v domove čakajú na pokyny od zriaďovateľa, ktorým je Nitriansky samosprávny kraj.

Domovu dôchodcov medzičasom ponúkla testovanie súkromná spoločnosť, ktorá ho vykonáva napríklad aj v sociálnych domovoch v Banskej Bystrici. Ohľadom rozsiahlejšieho testovania klientov sa zariadenie zachová podľa pokynov kraja.

„Budeme radi, ak sa to bude riešiť centrálne, zo strany nášho zriaďovateľa, aby každé zariadenie postupovalo rovnako,“ dodal riaditeľ Veku nádeje.

Zriadia odberné miesto?

Jednou z možností je aj zriadenie odberného miesta.

„Rokujeme s rôznymi občianskymi združeniami napr. Magna, ktoré by bolo ochotné vyslať zadarmo do nášho zariadenia mobilné odberné miesto,“ uviedol Peter Mészáros.

S rodinou sa stretnú na Skype

Zákaz návštev platí v zariadení celoplošne. Obyvatelia si musia odoprieť to, na čo boli predtým zvyknutí. Či už ide o nákupy alebo vybavovanie osobných záležitostí u samostatných klientov.

Komunikácia s rodinnými príslušníkmi prebieha telefonicky alebo cez Skype. Rodinní príslušníci môžu príbuzným priniesť najnutnejšie veci osobnej potreby vždy vo štvrtok.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM