Hľadať džob nie je len tak: Rady od profíkov ako na to
Hľadáte prácu popri štúdiu, či po jeho skončení? V tom prípade si určite prečítajte tento článok. Vybrali sme najdôležitejšie rady od profesionálov, pridali naše a prinášame návod na to, aby si zamestnávateľ vybral spomedzi uchádzačov o prácu práve v
Vyhnite sa sklamaniu[/size][/color]
Najjednoduchšou možnosťou ako si hľadať prácu sú internetové pracovné portály. Tie umožňujú do filtra zadať vaše vzdelanie či jazykové znalosti, ale i to, aký druh práce hľadáte, v akom meste či kraji. Počítač tak vyberie iba ponuky vhodné pre vás.
Následne reagujte iba na tie ponuky, pri ktorých spĺňate všetky podmienky. Vyhnete sa tak sklamaniu z množstva zamietavých či vôbec žiadnych odpovedí. Dôležité je sledovať pracovné ponuky čo najčastejšie. Na internete pribúdajú denne a čím skôr zareagujete na inzerát, tým je vaša šanca vyššia.
Polovica ide hneď do koša![/size][/color]
Keď sa rozhodnete, na ktorú ponuku zareagujte, nasleduje odoslanie životopisu, často aj motivačného listu. Obzvlášť si dajte záležať na životopise. Práve on zväčša rozhoduje o tom, či vás na pohovor pozvú alebo nie. Podľa portálu Profesia.sk viac ako 50 % životopisov putuje do koša kvôli nízkej kvalite hneď po prvom pozretí!
Preto dodržujte všetky pravidlá pri jeho písaní a hlavne sa vyhnite gramatickým chybám. Taktiež buďte maximálne stručný a výstižný. Pre každého zamestnávateľa životopis čiastočne upravte. Upriamte pozornosť na aktivity, úspechy, skúsenosti a vlastnosti , ktoré by mali zaujať konkrétneho zamestnávateľa.
V motivačnom liste zdôraznite to, v čom ste lepší než ostatní. Je to čosi ako obálka DVD-ečka, ktorá vás má presvedčiť, aby ste chceli film vidieť – v tomto prípade uchádzača na pohovore.
Hlavne neklamte![/size][/color]
Na internete nájdete podrobné návody ako napísať oba listy. Naša rada sa dá zhrnúť do jedného slova: NEKLAMTE! A ani nijako nepreceňujte svoje schopnosti. Zaručujeme vám, že personalista zistí, že po nemecky nehoríte plynule a skúsenosti v kancelárii je maximálne utieranie prachu vo firme u otca. Kvôli zbytočnému klamstvu prídete nielen o prácu, peniaze, čas, ale možno aj šancu sa zamestnať vo firme o niekoľko rokov.
A ešte častá chyba na záver: životopis neposielajte z mailu typu sašenka421@zoznamka.sk. O dôvodoch snáď ani netreba hovoriť.
Ukážte sa v tom najlepšom svetle[/size][/color]
Pokiaľ ste zamestnávateľa v životopise presvedčil, aby vám naň odpísal „pozývame Vás na pohovor“, teraz ho musíte presvedčiť, aby vám povedal „berieme vás“.
Na internete opäť nájdete podrobné informácie o tom, ako pohovory prebiehajú, aké otázky vám budú klásť atď. My vám poradíme čosi iné: Žiadna teória vám nenahradí prax. Vráťte sa do detstva a zahrajte sa nie na obchod či doktora, ale „na pohovor“. Najlepšie s niekým, kto už s tým má skúsenosti. Verte, že tu obzvlášť platí – ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.
Myslite na to, že cieľom pohovoru je to, aby ste zamestnávateľa presvedčili, že ste preň ten pravý a že budete prínosom pre firmu. Buďte samým sebou, nehrajte sa na nikoho lepšieho, ale predstavte sám seba v tom najlepšom svetle!
[blockquote]Najčastejšie chyby na pohovoroch podľa Lucie Burianovej, PR manažérky portálu profesia.sk:
- nevhodné oblečenie
- neospravedlnené meškanie
- nevhodný slovný prejav, slangové, ba až vulgárne výrazy
- pomalé reakcie na otázky
- príliš časté spomínanie platu, benefitov a nadčasov
- duplicitné otázky – dávate tak najavo, že personalistu nepočúvate
- prejavy nervozity, nesústredenosti
- nepremyslená prezentácia svojich schopností
- prerieknutie sa, protirečenia, prezradenie, že ste v životopise klamali
- „ohováranie“ terajšieho, resp. minulého zamestnávateľa
- nedostatok informácii o spoločnosti, jej službách, v ktorej si hľadáte prácu[/blockquote]
A hlavne – nebojte sa usmiať a buďte príjemne naladený hneď od prvého momentu, pretože aj tu funguje akási láska na prvý pohľad. Veríme, že sme vám našimi radami pomohli. Želáme vám úspešné výberové konania!
student24.sk/Kornel Kubík foto: student24