Anton Hrachovský Správy

Bernolákov park v Zámkoch bez chémie: Radnica sa zaviazala nepoužívať v ňom pesticídy

Park v centre mesta by mal ostať bez zásahov pomocou chemických látok. Radnica sľúbila vytvoriť zónu bez pesticídov, pokiaľ to bude možné.

Ilustračný obrázok k článku Bernolákov park v Zámkoch bez chémie: Radnica sa zaviazala nepoužívať v ňom pesticídy
3
Galéria
Foto: Anton Hrachovský

Novozámocká radnica sa rozhodla podporiť iniciatívu Občianskeho združenia Zóny bez pesticídov na znižovanie chemických zásahov pri údržbe zelene a komunikácií.

Bez pesticídov

„Zeleň v parku na Bernolákovom námestí budeme udržiavať bez použitia pesticídov. K ich aplikácii by sme prikročili iba v krajnom prípade, keď by hrozilo premnoženie škodcov a ohrozeniu zelene by sa bez použitia chemikálií nedalo zabrániť,“ uviedla samospráva na svojej webstránke.

„Dnes som podpísal zmluvu s mestom Nové Zámky. Pevne verím, že boj s nežiadúcou vegetáciou vyhráme aj bez použitia herbicidov,“ povedal pre novezamky24.sk ešte 12. júna Ivan Iľko, zakladateľ Občianskeho združenia Zóny bez pesticídov.

OZ Zóny bez pesticídov založil študent biológie a chémie na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity Ivan Iľko. Jeho cieľom je iniciovať v mestách, školských areáloch a lesoch vznik zón obhospodarovaných bez použitia pesticídov.Zároveň chce ponúkať iné praktické spôsoby údržby zelene v duchu trvalo udržateľného rozvoja.

Verejné zóny bez pesticídov sa nachádzajú aj v Trnave a tiež v mestskej časti Bratislavy, v Rusovciach. Uvažuje sa o nich aj v Petržalke. Chemické postreky proti komárom sa nepoužijú ani v Galante.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nových Zámkov a okolia.

Foto: ilustračné

Bernolákov park v Nových Zámkoch
3
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM