Efektia

Až 79% Slovákov by podporilo energeticky efektívne riešenia

Týždne pred komunálnymi voľbami sú spravidla obdobím, kedy väčšina obyvateľov uvažuje nad najbližšími rokmi vo svojich mestách a obciach. Čo sa urobilo, čo by sa malo urobiť a, samozrejme, aj čo sa z toho skutočne urobiť dá.

Ilustračný obrázok k článku Až 79% Slovákov by podporilo energeticky efektívne riešenia
Zdroj: APES-SK

odľa prieskumu agentúry Stem/Mark z roku 2016, ktorú si nechala vypracovať Asociácia poskytovateľov energetických služieb – APES, záleží 79 percentám obyvateľov Slovenska na tom, aby ich kandidát pripravil úsporné opatrenia v oblasti spotreby energií. Tento poznatok pritom súvisí s ďalšími zistenými faktami. Hoci si občania želajú vidieť úsporné projekty, zároveň iba málo z nich vie, akými spôsobmi je možné ich financovať. Drvivá väčšina z nich je presvedčená, že bez zdrojov z európskych fondov nie je možné podobné zámery realizovať.

S trochou snahy veľké úspory

Projekty energetickej úspory sú pritom s trochou úsilia dostupné väčšine obcí, verejných i súkromných budov prostredníctvom EPC. Čo to je? Zjednodušene povedané: projekt, v rámci ktorého vám špecializovaná firma zavedie v nehnuteľnosti energeticky úsporné prvky.

Kto hneď začal počítať náklady, môže prestať. Firma vám výšku úspor garantuje a práve tými sa celý projekt spláca. Na pravidelných výdavkoch však do skončenia zmluvy nepocítite prakticky nič a potom šetríte. Teda, energie šetríte od začiatku a nestojí vás to nič navyše, potom šetríte už všetko. No závisí to od modelu, ktorý si zvolíte.

Téma energetickej efektívnosti je prioritou ekonómov, manažérov, politikov aj ochrancov životného prostredia. Je reálne, aby Slovensko len vo verejnom sektore ušetrilo 60 miliónov eur znížením energetickej náročnosti svojich budov a zariadení. Poslaním APES-SK je aj podpora povedomia o energetickej efektívnosti a uvádzanie inovatívnych technológií do praxe. Sú totiž najlepšou cestou k šetreniu nákladov za energie, zvyšovaniu konkurencieschop­nosti a udržateľnosti, znižovaniu CO2 , a teda aj k ochrane životného prostredia,“ dodáva Marcel Lauko, predseda správnej rady APES-SK.

Zelenšia budúcnosť

S prejavmi klimatických zmien sa už stretávame takmer každodenne a tak sa nemožno čudovať, že sa občania dožadujú riešení aj u svojich volených zástupcov. Je to iba prvý krok, ale tým sa začína každá dlhá cesta za úspešným cieľom. Pripravujme sa na zmeny, ktorých skutočný dosah ešte len začneme pociťovať. Ako vyplýva z prieskumu Asociácie poskytovateľov energetických služieb, je to vôľa občanov, ktorú však zatiaľ vypočul iba málokto.

Miesto pre inšpirácie – ocenenie EFEKTIA 2018

Aby sa problematika energeticky efektívnych projektov dostala do povedomia širokej verejnosti, a aj do uší tých, ktorí majú možnosti niečo zmeniť, je nutné, aby sa o nej hovorilo. A nielen to. Ocenenie EFEKTIA vzniklo preto, aby mala verejnosť možnosť vidieť, čo všetko je vo svete úspory energií možné, a kde ešte máme limity. Aj preto už druhý rok Slovensku predstavuje projekty, ktoré majú inšpirovať, ale aj oceniť snahu tých, ktorí idú príkladom.

V prípade, že ste za posledné 3 roky zrealizovali projekt zameraný na zlepšenie energetickej efektívnosti, pochváľte sa svojimi úspechmi. Ukážte, aké možnosti dnešné technológie ponúkajú a prihláste aj vy svoje projekty do 30.9.2018 na http://www.apes-sk.eu/efektia_home/. Vyhlásenie víťazov sa uskutoční na slávnostnom galavečere 25.10.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: APES-SK
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM