Lucia Lauková Správy

Rebríček najlepších nemocníc: Nitrianska skončila pod slovenským priemerom

INEKO zverejnilo najnovšie hodnotenie slovenských nemocníc. Ako v rebríčku dopadla Fakultná nemocnica v Nitre?

Ilustračný obrázok k článku Rebríček najlepších nemocníc: Nitrianska skončila pod slovenským priemerom
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Najlepšou štátnou univerzitnou a fakultnou nemocnicou roka sa opäť stala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – fakultná nemocnica. V kategórii všeobecných nemocníc obhájila prvenstvo Nemocnica Agel Košice-Šaca. Vyplýva to z deviateho ročníka hodnotenia nemocníc Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktoré je založené na porovnávaní dát predovšetkým z rokov 2019 až 2022.

Medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami obhájila druhé miesto Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Tretie miesto získala rovnako ako vlani Univerzitná nemocnica Martin. V kategórii všeobecných nemocníc skončila na druhom mieste Ľubovnianska nemocnica, na treťom sa umiestnila Nemocnica Poprad.

Prečítajte si tiež

Aké hodnotenie získala nemocnica v Nitre?

Fakultná nemocnica v Nitre sa v rebríčku Štátnych univerzitných a fakultných nemocníc umiestnila na 9. mieste z jedenástich. Jej rating je 49,7, čo je pod slovenským priemerom (55,1).

Výrazne si podľa INEKO pohoršila v hospodárení, aj keď stále lepšie ako v iných nemocniciach. „Veľkým prekvapením je vytvorenie obrovskej straty v hospodárení FN Nitra vo výške takmer 13 mil. eur za rok 2022, keďže táto nemocnica ako jedna z mála veľkých štátnych nemocníc dokázala dlhé roky gazdovať prebytkovo či vyrovnane,“ konštatuje INEKO.

Indikátory kvality hodnotí INEKO okolo priemeru. Horšie ako priemer hodnotí operačné skúsenosti lekárov, spokojnosť pacientov či transparentnosť.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM