Odborník po búrkach v NITRE: Prívalové dažde tu boli a budú! AKO minimalizovať škody?
Počas prívalových dažďov je častým javom nestíhajúca kanalizácia. Prvým problémom sú upchaté dažďové vpusty, druhým silný prúd vody, ktorý často vytlačí poklopy kanálov.
Odborníci sa zhodujú, že kanalizácie v našich mestách nie sú pripravené na prívalové dažde, ktoré zasiahli Slovensko v ostatných dňoch.
Aj pri 100-percentnej starostlivosti o ne sa v prípade náhlych búrok a prietrží nedá predísť upchatiu dažďových vpustov kanálov. Väčšinou naplavenými listami zo stromov, konármi, odpadom. Rovnako tak nie je v silách nikoho oslabiť silu vody, ktorá sa valí kanalizačným potrubím.
Viac a silnejšie
Podľa odborníkov na počasie sa budú takéto problematické situácie opakovať a stupňovať. Ešte vlani sa pre Pravdu vyjadril klimatológ Pavel Faško, že takéto javy sa diali aj pred 50 rokmi. „Jednoznačne neboli také časté a husté, ako teraz,“ dodal.
Vedúci Ústavu krajinnej architektúry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre Attila Tóth nám potvrdil, že šancou na zmiernenie ničivých následkov po takýchto prívalových dažďoch sú kvalitné vodozádržné opatrenia v našich mestách a obciach.
Vieme si pomôcť
„Môžu mať rôzny charakter aj veľkosť, byť v extraviláne alebo priamo v meste. Patria tam opatrenia, ktoré vodu zadržia a umožnia jej pomaly vsiaknuť, napr. dažďové záhrady, jarky, priekopy, prielohy, bioswales, ale aj podzemné vodné nádrže či drenážne šachty. My sme ich robili vo Vlčanoch a fungujú veľmi dobre,“ dodal Tóth.
To znamená menej nepriepustných betónových a asfaltových povrchov, o čo sa v ostatnom čase už mnohé samosprávy snažia. Často aj proti vôli obyvateľov.