Správy

Mesto chce zvýšiť poplatky za komunálny odpad: O KOĽKO si priplatíme?

Mesto plánuje zvýšiť ročné poplatky za komunálny odpad o 8 eur na osobu. O navýšení budú rozhodovať mestskí poslanci.

Ilustračný obrázok k článku Mesto chce zvýšiť poplatky za komunálny odpad: O KOĽKO si priplatíme?
Zdroj: Mesto Nitra

Mesto Nitra plánuje zvýšiť ročný poplatok za komunálny odpad o osem eur na osobu z tohtoročných 42 eur na 50 eur. Navýšenie poplatkov budú schvaľovať mestskí poslanci na svojom decembrovom zasadnutí zastupiteľstva.

Podľa podkladov z odboru životného prostredia Mestského úradu v Nitre dosiahnu predpokladané celkové náklady na činnosti s odpadmi v roku 2024 sumu 7 550 544 eur. Táto suma zohľadňuje osempercentnú valorizáciu cien, nárast položky za uloženie odpadu o 12,8 percenta a nezohľadňuje povinnosť mechanicky a biologicky upravovať komunálne odpady, pretože táto úprava bude povinná až od začiatku roka 2025.

Prečítajte si tiež

Zvýšenie poplatku

Na základe doterajšieho vývoja príjmov poplatku za komunálne odpady očakáva radnica v tomto roku príjem na úrovni okolo 6,2 milióna eur.

„Ak by sa sadzby poplatku za komunálny odpad nezmenili, tak by sme v roku 2024 doplácali z rozpočtu mesta Nitry na nakladanie s odpadmi sumou 1 350 544 eur,“ uvádza sa v materiáli predloženom na rokovanie zastupiteľstva.

Zvýšenie ročného poplatku za komunálny odpad o osem eur na osobu prinesie do mestskej pokladnice 560 000 eur. Zvýšením sadzby za jeden liter komunálnych odpadov o 0,009 eura na sadzbu 0,039 eura za liter komunálneho odpadu u subjektov, pre ktoré je zavedený množstvový zber komunálnych odpadov, prinesie 900 000 eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM