Tímea Kamenická Rôzne

Nitriansky gynekológ Erik Lajtman: TOTO sú problémy, s ktorými sa na mňa pacientky obracajú najčastejšie

Nitriansky gynekológ Erik Lajtman sa praxi venuje už 18 rokov. Začínal v Lučenci, pracoval vo Veľkom Krtíši, istý čas aj v Ostrave až prišiel k nám do Nitry. Rozprávali sme sa o jeho praxi, najčastejších problémoch, s ktorými ho pacientky navštevujú aj zaujímavostiach z praxe.

Ilustračný obrázok k článku Nitriansky gynekológ Erik Lajtman: TOTO sú problémy, s ktorými sa na mňa pacientky obracajú najčastejšie
Zdroj: Dnes24.sk

Na otázku, ako sa dostal k svojmu povolaniu, bola odpoveď jednoznačná. „Mám obidvoch rodičov lekárov, takže to rozhodnutie, aký odbor robiť, bolo možno o to jednoduchšie. Otec je gynekológ, matka pediatrička.“ Povinne si prešiel všetkými oddeleniami, až bolo isté, že sa chce venovať práve gynekológii. „Po roku bolo úplne jasné, že chcem robiť gynekológiu, a to nielen preto, že som to doma počúval, ale aj preto, že bolo pacientok a zaujímavých stavov veľa.“

Najčastejšie problémy

Aké sú teda najčastejšie problémy, s ktorými sa vo svojej praxi stretáva? „Je to veľmi jednoduché. 60% Sloveniek nemá gynekológa ani ho nepozná, čiže štatisticky sem chodia ženy často krát so zanedbanými nádormi a ochoreniami v štádiu, kedy my už nemôžeme dostatočne pomôcť tak, ako by sme chceli a predstavovali si. Klasickými problémami sú, samozrejme, výtoky a zápaly. Veľkú skupinu však tvoria aj ženy s rizikovým tehotenstvom. Každá tretia až štvrtá žena má dnes problém gravidity, kedy aspoň raz navštívi našu rizikovú poradňu,“ objasňuje doktor Lajtman.

Rodinní príslušníci na sále

Prezradil nám však aj problém, s ktorým sa stretávajú práve lekári. „Na začiatku som účasť rodinných príslušníkov pri pôrode dosť podporoval. Ťažšie však akceptujú, že sa tu deje niečo nové, čomu možno nerozumejú a potom sa to zle interpretuje. To je problém, s ktorým sa často stretávame. Zariaďovať komfort pre ďalšieho človeka na sále, ktorý tam pred niekoľkými rokmi ešte nebol je nemysliteľné. Privádza nás to potom navzájom do nekomfortných situácií.“

Neskorý vek prvorodičiek

Doktor Lajtman sa venuje aj detskej gynekológii, preto sa mnohokrát stretol s mladými, 14 či 15 ročnými rodičkami. To už podľa jeho slov nie je nič nezvyčajné. Problémom je skôr fakt, že vek prvorodičiek sa posunul takmer o 10 rokov. „Kedysi normálne v dvadsiatich rokoch rodili prvé dieťa, no dnes sa ten vek posunul na takmer tridsiatku. Momentálne máme aj veľa rodičiek nad 40 rokov, čo kedysi vôbec nebývalo, bolo to raritné. Dnes sa naopak stáva raritou, keď niekto príde v osemnástich – devätnástich porodiť.“ Najstaršia rodička, s ktorou sa doktor Lajtman stretol mala 48 rokov.

Foto: Erik Lajtman

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM