Lucia Lauková Rôzne

Nitriansku univerzitu si budovali aj jej budúci študenti: Archívne FOTO z výstavby

Pri prácach na výstavbe nitrianskej univerzity pomáhali aj jej budúci študenti. Tí odpracovali tisíce hodín. Pozrite si fotografie z jej budovania.

Ilustračný obrázok k článku Nitriansku univerzitu si budovali aj jej budúci študenti: Archívne FOTO z výstavby
Zdroj: TASR

Históriu vzniku SPU má univerzita spracovanú na svojom oficiálnom webe. Ako sa uvádza na stránke školy významným medzníkom v histórii slovenského poľnohospodárskeho vysokého školstva bol rok 1952, keď bola v rámci reorganizácie vysokých škôl zrušená VŠPLI v Košiciach a z jej fakúlt vznikli dve samostatné vysoké školy – Vysoká škola poľnohospodárska v Nitre a Vysoká škola lesnícka a drevárska vo Zvolene.

Veľa sa dozvieme aj z fotografií, ktoré mapovali postupný zrod unikátnej budovy, ktorá ponúka vzdelanie tísom študentov. V čase výstavby sa budúci študenti a študentky nebáli pomôcť pri jej samotnom budovaní. Svedčia o tom archívne fotografie.

Brigádovali aj ženy

Dve archívne fotografie, na ktorých vidíme ženy a budúce študentky zapojené do prác, pochádzajú z 1. augusta 1962. Podľa popisu archívnej fotografie budúce poslucháčky VŠP pripravovali betónový podklad pre žeriavovú dráhu. Na ďalšej fotografii sú zachytené budúce študenky Elena Gazdíková a Danka Valčaková, ktoré pripravovali sklobetónové tvárnice na stavbu pitevne.

Odpracovali 22-tisíc hodín

Na archívnej snímke z 23. januára 1965 vidíme výstavbu areálu Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Ako sa píše v popise dobovej fotografie pracovníci nitrianskych Pozemných stavieb vtedy odovzdali štyri pavilóny, a to zootechnický, technologický, pitevný a chemický. Pomohli im aj študenti, ktorí odpracovali 22 tisíc brigádnických hodín. Ako sa uvádza v popise, aula so 670 sedadlami a 400 miestami na státie bola stavebným experimentom. Kupola z penobetónu je uložená na 36 pároch válivých ložísk. Spodná časť je z prefabrikátov. Vpravo je stavba prevádzkovo – ekonomického pavilónu.

Architekt získal ocenenie

Komplex SPU v Nitre bol postavený v rokoch 1961 až 1966. Jeho architektom bol Vladimír Dedeček a Rudolf Miňovský. Projekt vytvorili v roku 1959. 7. januára 2016 zaň architekt Vladimír Dedeček získal prestížne ocenenie, cenu Dušana Jurkoviča.

Národná kultúrna pamiatka

Areál pozostávajúci z pavilónu s aulou, bazénu pred aulou, pavilónov A,Z,T,CH a spojovacej chodby A a B s posluchárňami a laboratóriami bol v apríli 2014 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Ako uviedol Pamiatkový úrad v rozhodnutí, areál vytvára dôležitú figúru v panoráme mesta Nitry a v priebehu rokov sa stal jedným zo symbolov mesta. "Dielo bolo v období výstavby pozitívne hodnotené v domácej i zahraničnej tlači, publikovali o ňom aj v nemeckom časopise DBZ, čo bolo v tej dobe neobvyklé ocenenie domácej architektonickej produkcie. Bolo zaradené aj do väčšiny súborných publikácií o slovenskej architektúre,“ uvádzalo sa v rozhodnutí Pamiatkového úradu SR.

Pozrite si archívne fotografie z výstavby VŠP v Nitre!

Nitriansku univerzitu si budovali aj jej budúci študenti: Archívne FOTO z výstav
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM